لایحه اصلاح نظام بهداشتی با امضای اوباما قانونی شد

باراک اوباما و تعدادی از رهبران دموکرات کنگره
Image caption رهبران دموکرات ها در کنگره هنگام امضای طرح در کنار آقای اوباما بودند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا صبح روز سه شنبه طی مراسمی در کاخ سفید لایحه مراقبت های بهداشتی که دو روز پیشتر توسط مجلس نمایندگان تصویب شد را امضا کرده است.

قانون تازه در نهایت 32 میلیون نفر را که هم اکنون بیمه بهداشتی ندارند تحت پوشش قرار خواهد داد.

آقای اوباما گفت او این لایحه را برای کسانی همچون مادرش امضا می کند که "در روزهای پایانی عمرش درحالی که با سرطان دست و پنجه نرم می کرد باید با شرکت های بیمه جر و بحث می کرد."

جمهوری خواهان به شدت با این طرح مخالفند زیرا آن پرهزینه می دانند.

بلافاصله بعد از امضای این لایحه، وزرای دادگستری 13 ایالت - 12 جمهوری خواه و یک دموکرات - با تنظیم استدلال های حقوقی دایر بر اینکه این طرح ناقض قانون اساسی آمریکاست تلاش برای جلوگیری از اجرای این اصلاحات را شروع کردند.

این طرح برای کسانی که از خریداری بیمه خودداری کنند جریمه تعیین می کند؛ مساله ای که بسیاری از جمهوری خواهان ناقض قانون اساسی می دانند.

در مراسم امضای لایحه اصلاح صنعت مراقبت های بهداشتی بسیاری از نمایندگان دموکرات کنگره که به طرح رای داده اند حضور داشتند.

آقای اوباما گفت: "لایحه ای که امضا می کنم اصلاحاتی را شروع خواهد کرد که نسل های متمادی مردم آمریکا برای آنها جنگیده اند و راهپیمایی کرده اند و مشتاقانه در انتظار مشاهده آن بوده اند."

او با تمجید از "رهبری تاریخی و شجاعت نامتعارف" رهبران دموکرات در کنگره که تصویب طرح را ممکن کردند، به خصوص از نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و هری رید رهبر اکثریت سنا نام برد.

او در پایان گفت: "امروز بعد از تقریبا یک قرن تلاش، امروز پس از یک سال بحث و مناظره، امروز پس از شمارش همه آرا، اصلاح بیمه بهداشتی در ایالات متحده آمریکا به قانون بدل می شود. همین امروز."

"تمامی شعارهای پرحرارت بر سر اصلاحات بالاخره با واقعیت اصلاحات روبرو خواهد شد."

برخی موارد اصلاحی مندرج در این طرح عبارتند از:

  • جوانان تا سن ۲۶ سالگی می توانند تحت پوشش بیمه درمانی والدین خود بمانند.
  • شرکت های که بیش از ۵۰ کارگر دارند موظف خواهند بود که بیمه درمانی آن ها را تامین کنند.
  • شرکت های بیمه نخواهند توانست از ارائه بیمه درمانی به اشخاص بدلیل سوابق بیماری آنان خودداری کنند.
  • از شرکت های بیمه در مورد پوشش های درمانی پرهزینه، مالیاتی با نرخ ۴۰ درصد گرفته خواهد شد.
  • اشخاص، موظف به خرید بیمه درمانی خواهند شد و در غیر این صورت، جریمه خواهند شد.
  • دولت به افرادی که فقیر شناخته شوند برای خرید بیمه درمانی کمک مالی خواهد کرد.

افکار عمومی

آقای اوباما اکنون سعی خواهد کرد "مزایای" این قانون را در میان افکار عمومی که دچار دودستگی است به کرسی بنشاند. انتخابات میان دوره ای در ماه نوامبر انجام خواهد شد و برداشت عمومی از این قانون می تواند نقش مهمی در نتیجه رای گیری بازی کند.

جمهوری خواهان پیش بینی می کنند که اعضای دموکرات مجلس نمایندگان کنگره به خاطر حمایت از این طرح هزینه سنگینی در انتخابات بپردازند.

آقای اوباما روز پنجشنبه به ایالت آیووا سفر خواهد کرد تا درباره تاثیر این قانون بر کاهش هزینه مراقبت های بهداشتی برای کسب و کارهای کوچک و خانواده ها صحبت کند.

مجلس نمایندگان یکشنبه شب پس از مناظره ای پرحرارت با 219 رای در برابر 212 رای این لایحه را که طی ده سال 938 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت تصویب کرد. حتی یک جمهوری خواه نیز به طرح رای نداد و بعضی از دموکرات ها نیز به آن رای منفی دادند.

انتظار می رود با اجرای این طرح که در ماه دسامبر توسط مجلس سنا تصویب شده بود، تا 95 درصد مردم تحت پوشش بیمه قرار گیرند، درحالی که امروز 83 درصد مردم این کشور از بیمه برخوردارند.

خبرنگاران می گویند که این بزرگترین مورد از گسترش شبکه ایمنی اجتماعی در آمریکا از زمان تصویب قانون ایجاد "مدیکر" و "مدیکید" توسط لیندون جانسون در دهه 1960 است. مدیکر و مدیکید دو طرح دولتی برای بیمه افراد بالای 65 سال و افراد کم درآمد جامعه است.

مطالب مرتبط