انتقاد شدید عربستان از سیاست‌های "ناشی از تکبر" اسرائیل

 عربستان
Image caption عربستان مبتکر طرح صلح عربی است که کشورهای اتحادیه عرب نیز از آن حمایت می کنند

دولت عربستان سعودی در بیانیه ای به شدت از سیاست های دولت اسرائیل در ادامه شهرک سازی ها انتقاد کرده و گفته است این سیاست ها حقوق اعراب و مسلمانان را نقض می کند.

دولت عربستان در این بیانیه گفته است سیاست اسرائیل در توسعه شهرک سازی ها در اراضی اشغالی، جدیت این کشور در مذاکرات صلح را زیر سئوال می برد.

در این بیانیه شدید اللحن که خبرگزاری رسمی این کشور آن را منتشر کرده، از گروه کوارتت (مرکب از آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل) که در مناقشه خاورمیانه، به عنوان میانجی عمل می کند، خواسته شده تا از اسرائیل در مورد گسترش شهرک سازی ها در بیت المقدس شرقی توضیح بخواهد.

یک مقام دولتی عربستان در این زمینه به خبرگزاری رسمی سعودی گفت کشورش منتظر توضیح گروه کوارتت در زمینه "سیاست های ناشی از تکبر" اسرائیل و تاکید این کشور برای به چالش گرفتن جامعه جهانی است.

عربستان همچنین از سخنان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن که گفته بود فعالیت های ساختمانی در بیت المقدس ادامه خواهند یافت، انتقاد کرده و گفته است آقای نتانیاهو به انکار حقوق فلسطینیان، اعراب و مسلمانان بیت المقدس بدون در نظر گرفتن حقوق مشروع فلسطینیان پرداخته است.

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ بخش شرقی بیت المقدس را به اشغال خود در آورد. این اقدام اسرائیل از سوی جامعه جهانی از جمله آمریکا به رسمیت شناخته نشده است.

فلسطینیان می خواهند کشور مستقل آنها با پایتختی بیت المقدس شرقی شکل گیرد و نگران این مساله هستند که فعالیت های ساختمانی اسرائیل، ارتباط میان بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را قطع کند.

عربستان مبتکر طرح صلح عربی است که کشورهای اتحادیه عرب نیز از آن حمایت می کنند. طرح صلح عربی بر عادی سازی روابط تمام کشورهای عرب با اسرائیل در مقابل عقب نشینی این کشور به مرزهای قبل از جنگ شش روزه ژوئن سال ۱۹۶۷ و حل عادلانه مشکل آوارگان فلسطینی تاکید می‌کند.

ساخت واحدهای مسکونی جدید در بیت المقدس

شورای شهر بیت المقدس در حالی که بنیامین نتانیاهو در واشنگتن برای دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا آماده می شد، مجوز نهایی ساخت ۲۰ خانه جدید را در محله شیخ جراح صادر کرد.

به گزارش رسانه های اسرائیلی، مجوز ساخت این خانه ها هفته پیش صادر شد، اما خبر آن ساعاتی پیش از دیدار نتانیاهو و اوباما اعلام شد.

دیدار خصوصی رهبران اسرائیل و آمریکا حدود یک ساعت و نیم طول کشید و پس از آن دو طرف کنفرانس خبری مشترکی برگزار نکردند.

روابط اسرائیل و آمریکا به دنبال اعلام طرح های جدید اسرائیل برای خانه سازی در اراضی اشغالی، دچار تنش شده است.

این اقدام اسرائیل مانع از سرگیری مذاکرات غیر مستقیم میان فلسطینیان و اسرائیل شده است.

مطالب مرتبط