مخالفت مجدد آلمان با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان
Image caption آنگلا مرکل خواهان آن است که ترکیه به جای عضویت در اتحادیه اروپا، "شریک ویژه" آن شود

روزنامه های ترکیه با انتشار خبر سفر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به این کشور از مخالفت مجدد آلمان با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا خبر داده اند.

این روزنامه ها می گویند آنگلا مرکل در این سفر بار دیگر این مساله را مطرح خواهد کرد که ترکیه به جای عضویت در اتحادیه اروپا، "شریک ویژه" آن شود.

ترکیه گفته است که خواهان عضویت کامل در اتحادیه اروپا است و امتیاز "شراکت ویژه" را رد کرده است.

خانم مرکل پیش از سفر هفته آینده خود به ترکیه با گروهی از روزنامه نگاران ترک دیدار کرده و مواضع خود را در باره این مساله بیان کرده است.

صدراعظم آلمان بر اهمیت ترکیه تاکید کرده و گفته است اتحادیه اروپا اهمیت زیادی برای این کشور قائل است.

خانم مرکل گفته است در دیدار خود با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه خواهان اجرای پیمان گمرکی اتحادیه اروپا از سوی ترکیه خواهد شد که طبق آن ترکیه باید مرزهای هوایی و دریایی خود را به روی قبرس یونانی نشین باز کند.

ترکیه تا کنون از اجرای این پیمان خودداری کرده و دلیل خود را عدم انجام تعهدات اتحادیه اروپا در قبال قبرس ترک نشین اعلام کرده است.

گروهی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با عضویت ترکیه در این اتحادیه مخالف هستند.

موانعی که بر سر عضویت ترکیه ایجاد شده، منجر به کاهش حمایت های عمومی از عضویت در اتحادیه اروپا در میان مردم ترکیه شده است.

ترکیه از زمان روی کار آمدن دولت رجب طیب اردوغان دست به اصلاحاتی در سیستم سیاسی و قضایی خود زده است اما این اصلاحات طی چند سال اخیر تا حد زیادی کاهش یافته است.

ترکیه پس از یک آغاز پر شتاب، در زمینه اصلاحات دموکراتیک، تقریبا هیچ پیشرفتی نداشته و همین باعث شده تا مقام های اتحادیه اروپا از این امر ابراز ناخشنودی کنند.

اتحادیه اروپا خواهان آن است که ترکیه قانون اساسی خود را اصلاح کند، آزادی بیان را تضمین کند و حقوق بیشتری به اقلیت های خود بدهد. این اتحادیه همچنین خواهان آن است تا قدرت نیروهای مسلح در این کشور کاهش یابد.

آلمان و فرانسه علنا با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا مخالفت کرده و خواهان آن هستند که ترکیه "شریک ویژه" این اتحادیه شود.

هر کشوری که خواهان عضویت در اتحادیه اروپاست باید در ۳۵ سرفصل مذاکره کند. ترکیه تا کنون تنها در دوازده سر فصل مذاکرات را به سر انجام رسانده و در هشت مورد، مذاکرات از سال ۲۰۰۶ به حالت تعلیق در آمده اند.

مطالب مرتبط