درخواست ممنوعیت استعمال دخانیات در خودرو

سیگار
Image caption آسم و مننژیت باکتریایی از جمله ناراحتی هایی است که کودکان در معرض دود دخانیات در بریتانیا به آن مبتلا می شوند

گزارش جدید کالج سلطنتی پزشکان در بریتانیا پیشنهاد می کند که برای مصونیت کودکان و نسل جوان، قوانین مربوط به ممنوعیت استعمال دخانیات در بریتانیا، هرچه زودتر بازنگری و محدودیت هایی بیشتری اعمال شود.

بر اساس این گزارش، قرار گرفتن کودکان در معرض دود دخانیات در بریتانیا باعث می شود سالانه ۳۰۰ هزار کودک به پزشکان عمومی مراجعه کنند و بیماری های آسم و مننژیت باکتریایی از جمله ناراحتی هایی است که این کودکان دارند.

با این حال، گروه ها و انجمن هایی که در زمینه حمل و نقل و مصرف دخانیات فعال هستند، می گویند که فضای خودروها، محیط خصوصی افراد است.

تعدادی از نهادها و سازمان های فعال در زمینه پزشکی، از محدود کردن استعمال دخانیات در خودروهایی که کودکان هم سوار آنها می شوند، حمایت کرده اند، ولی کالج سلطنتی پزشکان در بریتانیا یک گام فراتر گذاشته و خواسته است تا استعمال دخانیات در خودروها ممنوع شود؛ صرفنظر از این که آیا کودک یا هر مسافر دیگری در یک خودرو حضور داشته باشد یا نه.

بر اساس پیشنهاد این گروه از پزشکان، با اعمال این محدودیت، دو هدف دنبال می شود؛ هم کودکان در معرض دود سیگار و عوارض آن قرار نمی گیرند و هم بزرگسالانی که سیگار می کشند، در معرض دیدشان نیستند.

در گزارش کالج سلطنتی پزشکان در بریتانیا با اشاره به مطالعاتی که در این زکینه انجام شده، آمده است که ده ها هزار کودک و نوجوان به دلیل قرار گرفتن در معرض دود سیگار، بیمار می شوند. این بررسی ها، ۲۰ هزار مورد عفونت در قفسه سینه، حدود ۲۲ هزار مورد جدید آسم و گرفتگی ریه، ۲۰۰ مورد مننژیت ناشی از باکتری و ۴۰ مورد سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را شامل می شود.

بر اساس این گزارش، تعداد موارد مراجعه به پزشکان به دلیل چنین مشکلاتی در بریتانیا به سالانه بیش از ۳۰۰ هزار مورد می رسد که نزدیک به ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار پوند برای بخش خدمات بهداشت عمومی این کشور هزینه دارد.

پزشکانی که این گزارش را تهیه کرده اند، تایید می کنند که نمی توان استعمال دخانیات و سیگار کشیدن را عملا در خانه ها ممنوع کرد. با این حال، آنها معتقدند که اعمال چنین محدودیتی، می تواند نتایج بسیار مطلوبی داشته باشد. در عین حال، این پزشکان فضای داخل خودروها را محیط خصوصی می دانند که دخالت در آن برای افکار عمومی قابل تحمل است.

در گزارش کالج سلطنتی پزشکان، موضوع ممنوعیت استعمال دخانیات در محیط هایی مثل پارک ها و استخرهای عمومی سرباز مطرح شده است. یعنی مکان هایی که کودکان در آنها حضور بیشتری دارند.

در این گزارش همچنین پیشنهاد شده است که فعالیت هایی برای گفت و گو و اطلاع رسانی به والدین در باره اهمیت استعمال نکردن دخانیات در خانه ها انجام شود.

پروفسور جان بریتون، در کالج سلطنتی پزشکان که مسولیت تهیه این گزارش را به عهده داشته، معتقد است که این گزارش فقط درباره مراقبت از کودکان و نوجوانان در برابر آثار ناشی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار و دخانیات نیست، بلکه در باره این است که دود و دخانیات به طور کامل از محیط زندگی کودکان خارج شود.

مطالب مرتبط