رضایت پاکستان از 'گفتگوهای استراتژیک' واشنگتن

کلینتون و قریشی
Image caption وزیران امورخارجه آمریکا و پاکستان در ماه اکتبر گذشته در اسلام آباد هم دیدار کردند

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان از روند "مذاکرات استراتژیک" با مقام های ارشد دولت آمریکا در واشنگتن ابراز رضایت کرده است.

او روز چهارشنبه (۲۴ مارس) در یک کنفرانس خبری مشترک با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت، نگرش مقام های آمریکایی نسبت به پاکستان در واشنگتن، تغییر کرده است.

آقای قریشی گفت: "من در مجلس سنا بودم، در مجلس نمایندگان بودم. ۱۸۰ درجه فرق کرده است".

او پس از مذاکره با کلینتون گفت: "امروز اعتماد برقرار بود. علامت سوال و سوءظنی وجود نداشت. گفته نشد که پاکستان باید تلاش بیشتری بکند. اقدام های پاکستان مورد اذعان قرار گرفت و از آن قدردانی شد".

پاکستان اخیرا شماری از مقام های ارشد طالبان از جمله ملاعبدالغنی برادر، ملا عبدالکبیر، ملا عبدالسلام و ملا امیر محمد که همگی از اعضای ارشد طالبان افغانستان هستند را بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویتر، آمریکا موافقت کرده است انتقال کمک های نظامی اش به پاکستان را تسریع کند.

کلینتون و قریشی سرپرستی هیات های مذاکره کننده در واشنگتن را برعهده دارند. این مذاکرات دور روز طول می کشد.

خانم کلینتون این گفتگوها را "سرآغاز تحولی جدید" بین آمریکا و پاکستان دانسته است.

او در کنفرانس خبری روز چهارشنبه گفت این مهم است که پاکستان و ایالات متحده به همکاری برای ارتقای منافع مردم دو کشور ادامه دهند.

کلینتون می گوید طرفین درصدد اتخاذ تدابیری "ملموس" در زمینه های تامین انرژی مورد نیاز پاکستان، گسترش طرح های اقتصادی در این کشور و مبارزه با گروهای افراطی هستند.

همتای پاکستانی او نیز گفت: "ما امیدواریم منابع انرژی بدون تبعیض در اختیار ما قرار بگیرد تا این که بتوانیم برنامه های اقتصادی و صنعتی خود را دنبال کنیم".

گفته می شود، پاکستان در پی این است دولت اوباما موافقت نامه اتمی غیرنظامی مانند سندی که جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا با هند امضا کرد، با پاکستان امضا کند.

ناظران تحقق این امر را بعید می دانند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، کمک های کشورش به پاکستان را به حدود سالی یک و نیم میلیارد دلار افزایش داده است.

ژنرال اشفق کیانی، فرمانده ارتش پاکستان در کنار رابرت گیتس، وزیر دفاع و دریاسالار مایکل مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا نیز در مذاکرات واشنگتن شرکت دارند.

ناظران می گویند کمک های اقتصادی، نظامی-امنیتی و فنی در کنار موضوع استفاده آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین در خاک پاکستان از جمله موضوع های مورد نظر طرف پاکستانی است.

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت گفتگوهای طرفین طی ماه های آینده ادامه خواهد یافت. او بر همکاری با پاکستان در مبارزه با شورشیان طالبان و القاعده تاکید کرد.

مطالب مرتبط