به روز شده:  03:29 گرينويچ - پنج شنبه 25 مارس 2010 - 05 فروردین 1389

تلاش تازه برای حل اختلاف آمریکا و اسرائیل

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

درحالی که قرار است نخست وزیر اسرائیل چهارشنبه شب آمریکا را ترک کند، مقام های دو کشور در تلاشی برای توافق بر سر گام هایی که اسرائیل باید بردارد تا روند مذاکرات صلح با فلسطینی ها مجددا به حرکت در آید، گفتگوهای تازه ای ترتیب داده اند.

کاخ سفید پیشتر اذعان کرد با وجود دیدار باراک اوباما با بنیامین نتانیاهو دو کشور هنوز نتوانسته اند اختلاف ها درباره ساخت و سازهای اسرائیل در بیت المقدس شرقی را حل و فصل کنند.

آقای نتانیاهو که چند روز است در واشنگتن به سر می برد بازگشت خود به اسرائیل را دو بار عقب انداخته است تا برای یافتن راه حلی در این زمینه تلاش کند.

جرمی بوئن ادیتور اخبار خاورمیانه بی بی سی که در واشنگتن است می گوید که در تمام روز چهارشنبه دیپلمات های اسرائیلی و آمریکایی مشغول فعالیت بودند.

آمریکایی ها خواهان کسب تضمین هایی از آقای نتانیاهو هستند تا بتوانند نزد فلسطینی ها برده و آنها را راضی به گفتگو کنند.

سفر آقای نتانیاهو به آمریکا در میانه بدترین بحرانی که در چند دهه اخیر گریبان روابط دو کشور را گرفته است انجام می شود.

نخست وزیر اسرائیل که اول قرار بود روز سه شنبه پس از دیدار با باراک اوباما واشنگتن را ترک کند، سفر خود را برای ملاقات با جورج میچل فرستاده آمریکا در زمینه صلح خاورمیانه برای 24 ساعت تمدید کرد.

جورج میچل روز سه شنبه پس از ملاقات با محمود عباس رئیس دولت فلسطینی در کرانه باختری به آمریکا بازگشت.

'بی پرده'

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که آقای اوباما در دیدار روز سه شنبه گفتگوی "بی پرده ای" با آقای نتانیاهو داشته و از او خواسته است که با هدف جلب اعتماد گام هایی بردارد.

آقای گیبز افزود که آمریکا خواهان "رفع ابهام" از طرح های تازه اسرائیل برای ساخت خانه هایی در منطقه اشغالی بیت المقدس شرقی است.

باراک اوباما

باراک اوباما روز سه شنبه با بنیامین نتانیاهو دیدار کرد

بنابه گزارش ها کاخ سفید سعی داشت از آقای نتانیاهو در مورد چندین گام اعتمادآفرین به منظور احیای گفتگوهای غیرمستقیم صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها تعهد بگیرد.

دو هفته پیش، پس از آنکه اسرائیل طرح های خود برای ساخت 1600 خانه در بیت المقدس شرقی را فاش کرد، فلسطینی ها از تمهیدات برای حرکت به سوی مذاکره دست کشیدند.

طرح خانه سازی اسرائیل در زمانی که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در اسرائیل بود اعلام شد، حرکتی که دولت آمریکا توهین آمیز دانست.

اما دقایقی پیش از بازدید نخست وزیر اسرائیل از کاخ سفید در روز سه شنبه، گزارش رسید که شهرداری بیت المقدس طرح ساخت و ساز دیگری را تایید کرده است.

آقای گیبز روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که در پی ملاقات های آقای نتانیاهو با باراک اوباما و جورج میچل، موارد اتفاق و اختلاف نظر میان دو طرف وجود داشته است.

او بر این موضع آمریکا تاکید کرد که میان مردم آمریکا و اسرائیل "حلقه پیوند گسست ناپذیری" وجود دارد.

اسرائیلی ها گفتند که در گفتگوهای روز سه شنبه "فضای خوبی" حاکم بوده است اما کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که در این سفر آن استقبالی که معمولا برای متحدان آمریکا محفوظ است از آقای نتانیاهو به عمل نیامد.

هیچ کنفرانس خبری ترتیب داده نشد، از استقبالی مجلل خبری نبود، و کاخ سفید حتی عکسی از این دیدار منتشر نکرد.

به گفته خبرنگار ما همه اینها نشانه آن است که آمریکا قصد دارد روشن سازد که از دولت اسرائیل ناراضی است.

فلسطینی ها می خواهند بیت المقدس شرقی پایتخت آینده آنها باشد، اما اسرائیل بر عدم تقسیم این شهر اصرار دارد.

تقریبا نیم میلیون یهودی در بیش از 100 شهرکی که پس از سال 1967 در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی ساخته شد زندگی می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.