افزایش تعطیلات برای مقابله با بحران انرژی در ونزوئلا

چاوز
Image caption چاوز برای مقابله با کمبود برق تعطیلات عمومی را افزایش داده است

دولت ونزوئلا برای مقابله با بحران کمبود سوخت در این کشور تعطیلات عید پاک را افزایش داده است.

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، دستور داده است تا برای صرفه جویی در مصرف برق و به منظور حمایت از تلاش های دولت در مقابله با بحران شدید ناشی از کمبود مواد سوختی در این کشور، سه روز به تعطیلات رسمی عید پاک سال جاری افزوده شود.

معمولا به مناسبت عید پاک در ونزوئلا روزهای پنجشنبه و جمعه قبل از یکشنبه عید تعطیل است اما در سال جاری، با افزایش سه روز اول هفته - دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه - به این تعطیلات، اکثر فعالیت های اقتصادی یک هفته تمام متوقف خواهد بود.

آقای چاوز هنگام اعلام افزایش تعطیلات عید پاک امسال گفت که این تصمیم "برای رفع خستگی نیست بلکه هدف از آن، صرفه جویی در مصرف سوخت است."

در عین حال، افزایش تعطیلات رسمی باعث ناخرسندی بازرگانان و صاحبان صنایع در ونزوئلا شده که این تصمیم رئیس جمهوری را باعث اختلال در تولید، ایجاد دشواری در ارسال اظهارنامه های مالیاتی تا قبل از انقضای ضرب الاجل تعیین شده و احتمالا کمبود برخی از مواد غذایی دانسته اند.

در حال حاضر، ونزوئلا، که یک کشور عمده صادر کننده نفت است، با دشواری های عمده اقتصادی، از جمله کمبود مواد اساسی، و ناکافی بودن تولید و عرضه برق مواجه است.

Image caption منتقدان چاوز مشکلات اقتصادی را به سیاستهای اشتباه دولت نسبت می دهند

رئیس کمیته انرژی اتاق بازرگانی ونزوئلا گفته است که افزایش تعطیلات سالیانه و توقف تولید و کسب و کار در کشور صرفه جویی قابل توجهی در مصرف برق به همراه نخواهد داشت و تنها باعث وخامت بیشتر شرایط می شود.

در مقابل، الیاس خاوا، معاون رئیس جمهوری، اطمینان داده است که تولید کنندگان مواد غذایی، رستوران ها، هتل ها، داروخانه ها و بانک های دریافت کننده فرم های مالیاتی از فرمان آقای چاوز مستثنی شده اند و در نتیجه، نگرانی خاصی در مورد اجرای این فرمان وجود ندارد.

اظهارات آقای خاوا ظاهرا باعث احساس اطمینان بازرگانان ونزوئلایی نشده است که تاکید دارند با توجه به امکان اختلال در شبکه حمل و نقل کشور در طول تعطیلات مورد نظر آقای چاوز، انتقال مواد غذایی با دشواری مواجه خواهد شد و مشکلاتی را برای مصرف کنندگان و خساراتی را برای تولید کنندگان در پی خواهد آورد.

ونزوئلا در ماه های اخیر با مشکلات عمده اقتصادی و از جمله کمبود شدید مواد سوختی مواجه بوده است.

آقای چاوز کمبود سوخت را به خشکسالی و کاهش آب پشت سدها و در نتیجه، ناکافی بودن تولید برق از این منابع نسبت داده است اما منتقدان دولت، سیاست های او را عامل اصلی بحران کنونی دانسته اند.

به گفته آنان، سیاست های اقتصادی که آقای چاوز به منظور تحکیم موقعیت سیاسی خود و تضعیف مخالفان به اجرا گذاشته به زیرساخت های اقتصادی کشور خسارت زده و کمبود برق تنها جنبه ای از مشکلات ناشی از این اقدامات است.

هوگو چاوز پیشتر در ونزوئلا وضعیت فوق العاده اعلام کرده که شامل سهمیه بندی برق و افزایش شدید بهای مشترکان پر مصرف، به خصوص در بخش صنایع و بازرگانی این کشور بوده است.

پس از اعلام تصمیم دولت به سهمیه بندی برق، که به معنی قطع نوبتی در نقاط مختلف است، اهالی کاراکاس، پایتخت، دست به شورش زدند و دولت را مجبور ساختند اجرای این طرح در پایتخت را لغو کند.

مطالب مرتبط