نارضایتی گسترده از قطع مداوم برق در پاکستان

پاکستان
Image caption اخیرا اعتراض هایی به قطع برق های گسترده در پاکستان صورت گرفته است

قطع طولانی برق در سراسر پاکستان شهروندان را دچار مشکلات زیادی کرده است. این معضل که از چند سال پیش دامنگیر همه شده، دارد اندک اندک روی همه جنبه های زندگی مردم تاثیر منفی می گذارد.

با آن که کارشناسان ساختن سدهای جدید برق را راه حل این معضل می خوانند، اما عدم همکاری محافل سیاسی برخی از ایالات، باعث می شود برنامه دولت اجرا نشود.

قطع برق در این کشور پر آب از چند سال پیش آغاز شده است. این موضوع که در شروع اهمیت چندانی نزد مردم و مقامات نداشت به یک معضل سراسری در کشور مبدل شده و حتی گاهی وزارت انرژی نیز ساعت ها در روز از این نعمت محروم است.

قطع برق در شهر اسلام آباد، پایتخت، ۶ ساعت در شبانه روز اما در سایر شهرها و مناطق به ۱۲ تا ۱۶ ساعت در شبانه روز افزایش یافته است.

این معضل از آغاز تاکنون با تظاهرات گسترده مردم در سراسر کشور همراه بوده است اما مقام های دولت کمتر به این داد و فریاد گوش داده اند.

نبود برق مشکلات دیگری مانند توقف روند کار، تعطیلات پی در پی مکاتب و مدارس، بالا رفتن قیمت ها به ویژه قیمت مواد خوراکی، تعطیلی کارخانه ها و شماری دیگری مشکلات را در پی دارد.

امتحانات سالیانه در مکاتب و دانشگاه ها آغاز شده اما نمودار نتایج این امتحانات با خطر نزول مواجه است. به گفته عامر دانشجوی دانشگاه پشاور آمادگی برای امتحان به دلیل قطع مکرر برق ناممکن به نظر می رسد و هوای گرم همراه با قطع برق، مطالعه و درس خواندن را دشوار کرده است.

دانش آموزان و دانش جویان یک سال زندگی آموزشی خود را وابسته به همین یک ماه امتحانان می دانند. آن ها از وزارت انرژی می خواهند تا برنامه منظم در این مورد داشته باشد.

افراد پیشه ور و کاسب نیز نبودن برق را مشکل اساسی کسب و کار خود و تامین معاش خانواده شان می دانند.

امیر محمد، شهروند پشاور که شغلش خیاطی است، با شکایت از روند قطع برق می گوید نبودن روزانه بیشتر از ۶ ساعت برق، کار و زندگی او را بر هم زده و او که پیش از این هر روز دو تا ۴ جفت لباس تهیه می کرد، در این روزها با مشتریانش دست به گریبان است و با آن که او و همقطاران او بارها با تهدید به اعتصاب غذا در برابر مرکز برق دست به تظاهرات زده اند "اما مسئولان یک گوش را در کرده اند و یکی را دروازه".

به گفته شهروندان پاکستان سیاستمداران مشغول سیاست بازی خود هستند و از حال و احوال ملت بیچاره بی خبر.

اما مسئولان دلیل قطع برق را نه غفلت خودشان بلکه بی آب شدن سدها با روز تا روز گرم شدن هوا می دانند.

شوکت افضل، مسئول برق ایالت سرحد، در حالی که این معضل را اساسی می خواند، از تلاش دولت در رفع این مشکل خبر می دهد. تلاشی که تاکنون نتیجه ای نداشته است.

با باور کارشناسان یگانه راه حل این معضل ساخت سدهای جدید و نیروگاه های آبی بیشتر است. کاری که از ده سال پیش با مخالفت گسترده مسئولان سیاسی سیاسی ایالات سرحد و سند همراه بوده است.

مقام های سیاسی این دو ایالت ساخت سدهای جدید را پایان سرسبزی ایالاتشان می خوانند. و مقام های دولتی پایان معضل قطع مداوم برق.

اما در این میان مردم چه می خواهند؟ سوالیست بی پاسخ.