پاپ به بی توجهی به سوء استفاده جنسی یک کشیش متهم شد

پاپ بندیکت
Image caption پاپ متهم است هنگامی که رئیس یکی از اداره های مهم در واتیکان بوده به شکایت دو سر اسقف درباره یک کشیش بی توجهی کرده است

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کلیسای کاتولیک به اهمال در برخورد با گزارش های مربوط به سوء استفاده جنسی یک کشیش آمریکایی از دویست پسر ناشنوا متهم شده است، اما واتیکان این اتهام را رد کرده است.

این اتهام مربوط به زمانی است که کاردینال جوزف رتزینگر هنوز به مقام رهبری واتیکان انتخاب نشده بود و مسوولیت دفتری را برعهده داشت که یکی از وظایف آن رسیدگی به اتهام های سوء استفاده جنسی وابستگان کلیسای کاتولیک بود.

به گزارش رسانه های ایالات متحده، زمانی که کلیسای کاتولیک در دهه نود میلادی مشغول رسیدگی به اتهام های لاورنس مورفی، کشیش آمریکایی بود، محاکمه او به علت بیماری متوقف شد.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت کاردینال راتزینگر، در سال ۱۹۹۶ به نامه های خصوصی دو سراسقف آمریکایی درباره اتهام های مطرح شده درباره آقای مورفی رسیدگی نکرده بود.

یک روزنامه واتیکان در سرمقاله ای نوشت که این ادعاها حمله ای "نانجیبانه" به پاپ است و گفت که هیچ نوع لاپوشانی در میان نبوده است.

آقای مورفی که کشیش یک مدرسه مخصوص کودکان ناشنوا بود، در سال ۱۹۹۸ درگذشت.

آرتور بودژینسکی که ۶۱ سال سن دارد، روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در شهر میلواکی گفت در دوازده سالگی مورد آزار و اذیت آقای مورفی قرار گرفته است.

آقای مورفی متهم است قربانیان خود را هنگام اعتراف، در خودرو، در دفتر کار، در خانه مادرش و در خوابگاه مدرسه مورد آزار قرار داده است.

واتیکان با رد کم کاری در رسیدگی به این پرونده می گوید مقام های آمریکایی از آقای مورفی رفع اتهام کرده بودند.

فدریکو لومباردی، سخنگوی پاپ گفت موضوع پیش آمده یک "موضوع فجیع" است ولی تاکید کرد واتیکان سال ها بعد از این که مقام های آمریکایی از او رفع اتهام کردند، از آن مطلع شده اند.

به گفته آقای لومباردی، بیست سال طول کشید تا کلیسا در دهه نود میلادی از این موضوع مطلع شد.

به گزارش نیویورک تایمز، کلیسای کاتولیک در سال ۱۹۷۴ آقای مورفی را به مدرسه دیگری منتقل کرد و او در ۲۴ سال باقی مانده از عمرش همچنان با کودکان در تماس بوده است.

در هفته های گذشته گزارش های زیادی درباره مخفی کاری کلیسای کاتولیک در برخورد با موارد آزار جنسی به وسیله کشیشان در اروپا منتشر شده است.

این اتهام ها که سابقه بعضی از آنها به ده ها سال پیش بر می گردد، به ایرلند، آلمان، اتریش، هلند، اسپانیا و سوییس مربوط است.

مطالب مرتبط