به روز شده:  06:07 گرينويچ - جمعه 26 مارس 2010 - 06 فروردین 1389

واتیکان اتهام بی توجهی پاپ به آزار جنسی کودکان را تکذیب کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

واتیکان اتهام بی توجهی پاپ به یک پرونده قدیمی مربوط به آزار جنسی کودکان توسط یک کشیش کاتولیک آمریکایی را به شدت تکذیب کرده است.

در پی انتشار گزارش هایی در رسانه های آمریکایی در مورد بی توجهی پاپ بندیکت شانزدهم به گزارش های مربوط به سوء استفاده جنسی یک کشیش کاتولیک آمریکایی از یک نوجوان ناشنوا، دربار واتیکان، مقر پاپ، این گزارش ها را اتهاماتی بی اساس توصیف کرد و "نشانه تلاش هایی سخیف برای خدشه وارد کردن به موقعیت پاپ" خواند.

گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز حاوی اتهام بی توجهی پاپ به پرونده آزار جنسی این کودک به سال 1996 ارتباط دارد که پاپ بندیکت شانزدهم با عنوان کاردینال راتزینگر از مقامات ارشد واتیکان بود و هنوز به مقام رهبری کلیسای کاتولیک انتخاب نشده بود.

کاردینال راتزینگر در آن زمان از جمله رسیدگی به اتهامات سوء استفاده جنسی توسط افراد وابسته به کلیسای کاتولیک را برعهده داشت.

براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، در حالیکه کلیسای کاتولیک مشغول رسیدگی به اتهام سوء استفاده کشیش لاورنس مورفی از یک پسر ناشنوا بود، پیگیری این پرونده و تشکیل محکمه کلیسایی برای محاکمه این کشیش متوقف شد.

دلیل توقف رسیدگی به این پرونده بیماری متهم بود که در سال 1998 درگذشت.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که کاردینال راتزینگر در سال 1996 در رسیدگی به نامه دو اسقف آمریکایی در باره پیگیری اتهام های مطرح شده علیه کشیش مورفی در مورد ارتباط جنسی با نوجوانی به نام آرتور رودژینسکی سهل انگاری به خرج داد.

هتفه گذشته، آرتور بودژینسکی در مصاحبه ای گفت که هنگامی که دوازده سال داشت، کشیش مورفی، که در یک مدرسه مخصوص کودکان ناشنوا خدمت می کرد، او را مورد سوء استفاده جنسی قرار داده بود.

موضوع سوء استفاده جنسی لاورنس مورفی به دهه 1950 باز می گردد و به گفته آرتور بودژینسکی، این موضوع منحصر به او نبوده بلکه شماری دیگر از دویست دانش آموز این مدرسه نیز در معرض آزار قرار گرفته بودند.

به گزارش نیویورک تایمز، کلیسای کاتولیک در سال ۱۹۷۴ آقای مورفی را به مدرسه دیگری منتقل کرد و او در بیست و چهار سال باقی مانده از عمر خود همچنان با کودکان در تماس بوده است.

واتیکان با رد سهل انگاری پاپ بندیکت شانزدهم در پیگیری به این پرونده گفته است که مقام های آمریکایی از آقای مورفی رفع اتهام کرده بودند و زمینه پیگیری این موضوع در کلیسا مرتفع شده بود.

با اینهمه، رسانه های آمریکایی خواستار آن شده اند که واتیکان مشخص کند که پاپ بندیکت، در زمان مسئولیت رسیدگی به تخلفات جنسی در کلیسا، تا چه اندازه از این پرونده آگاه بود و آیا از اختیارات خود برای ادامه پیگیری این موضوع به طور کامل استفاده نکرد؟

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.