قاچاقچیان مواد مخدر مکزیک بازار آمریکا را تصرف کرده اند

تصویر ماده اعتیادآور در کنار سرنگ تزریق
Image caption هروئین و کوکایین دو ماده اعتیادآور بسیار خطرناک در جهان معرفی می شوند

دولت آمریکا گزارش کرده است که فعالیت های شبکه های توزیع مواد مخدر مکزیک در آمریکا به شدت افزایش یافته است.

به گزارش وزارت دادگستری آمریکا فعالیت های شبکه های مکزیکی قاچاق مواد اعتیادآور و به ویژه قاچاقچیان ماده مخدر هروئین در این کشور، از سال ۲۰۰۸ تا کنون بیش از دو برابر گسترش یافته است.

این گزارش همچنین تأکید کرده است که با وجود صرف میلیاردها دلار هزینه توسط دولت آمریکا در زمینه مبارزه با مواد، تجارت ماری جوانا، اکستازی و مواد اعتیاد آور روانگردان از دسته متاآمفتامین ها در سالهای اخیر گسترش داشته است.

بنابر این گزارش، شبکه های مکزیکی قاچاق مواد اعتیادآور در تمامی ایالت ها و شهرهای آمریکا فعال هستند و بازارهای خرید و فروش را تحت کنترل خود دارند.

این شبکه های تبهکاری سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار پول نقد را از محل درآمدهای خود در آمریکا، به مکزیک سرازیر می کنند.

تجارت مواد اعتیادآور غیرقانونی از مکزیک به آمریکا موضوعی جدید نیست، اما آنچه نتایج این گزارش برجسته کرده، گسترش روزافزون این فعالیت ها است که می تواند اثربخشی برنامه های کنترل مواد اعتیادآور کاخ سفید را مورد تردید قرار دهد.

در سال ۲۰۰۷ کمیسیون مبارزه با مواد اعتیادآور کاخ سفید که زیر نظر رئیس جمهور آمریکا فعالیت می کند، بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بودجه برای مبارزه با سران اصلی شبکه های قاچاق مواد اعتیادآور اختصاص داد اما تنها یکسال بعد، تولید هروئین در مکزیک از ۱۷ هزار کیلوگرم به ۳۸ هزار کیلوگرم افزایش یافت.

افزایش عرضه هروئین در سالهای اخیر منجر به کاهش قیمت آن در آمریکا شده و این بدان معنی است که مصرف کنندگان این ماده مخدر می توانند مقدار مصرف خود را افزایش دهند و بر همین اساس هم میزان مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از اندازه هروئین در آمریکا افزایش داشته است.

گسترش شبکه های قاچاق

گزارش جدید دادگستری آمریکا نشان می دهد که شبکه های قاچاق هروئین که به طور سنتی بازار هروئین تولید شده در آمریکای جنوبی را در دست دارند، با گسترش شبکه های فعالیت خود هم اکنون بازار هروئین آمریکا را به تصرف خود درآورده اند و هروئین آسیایی که ۹۰ درصد آن در افغانستان تولید می شود در رتبه دوم قرار گرفته است.

طی سالهای اخیر، شبکه های قاچاق هروئین مکزیک همکاری خود را با خرده فروشان مواد در آمریکا و شبکه های تبهکاری توزیع داخلی مواد در این کشور پهناور، گسترش داده و به احداث شبکه های توزیع سراسری مواد پرداخته اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا، هفته گذشته خواستار اقدام جدی برای جلوگیری از گسترش فقر شده بود و فقر را یکی از علل اصلی گسترش قاچاق مواد در آمریکا خوانده بود.

دولت مکزیک که هم اکنون ۵۰ هزار نیروی مبارزه با مواد را درگیر جنگ با سران قاچاق مواد اعتیادآور دراین کشور کرده است، می گوید که کمک های نظامی و تجهیزاتی آمریکا برای مبارزه با قاچاقچیان اغلب به موقع ارسال نمی شود.

مطالب مرتبط