نتانیاهو: سیاست اسرائیل در قبال بیت المقدس تغییر ناپذیر است

نتانیاهو
Image caption آقای نتانیاهو بر یکپارچگی بیت المقدس پافشاری می کند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل یک بار دیگر بر این نکته تاکید کرده است که سیاست اسرائیل در قبال بیت المقدس تغییر نخواهد یافت.

این اظهارات نشان دهنده این است که مناقشه آمریکا و اسرائیل بر سر احداث شهرک های یهودی نشین در بیت المقدس شرقی، حل نشده باقی مانده است.

آقای نتانیاهو که اخیرا در واشنگتن با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در باره شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطینیان، ملاقات و گفتگو کرده بود قرار است امروز 26 مارس، کابینه اسرائیل را در جریان مذاکرات خود با آقای اوباما قرار دهد.

آقای اوباما از نخست وزیر اسرائیل خواسته است که حسن نیت خود را به فلسطینیان نشان دهد و آقای نتانیاهو در جلسه امروز از نظر اعضای کابینه اسرائیل به این درخواست با خبر خواهد شد.

سفر بنیامین نتانیاهو به واشنگتن تلاشی برای رفع مناقشه جدی بین دو کشور بر سر طرح اسرائیل برای گسترش خانه سازی برای یهودیان در بیت المقدس شرقی بود ولی تا کنون نشانه ای از رفع اختلافات دو کشور دیده نمی شود.

آقای نتانیاهو بازگشت خود به اسرائیل را دو بار به تعویق انداخته بود تا راه حلی برای بیرون آمدن از بن بست مذاکرات پیدا شود.

آمریکایی ها خواهان کسب تضمین هایی از آقای نتانیاهو بودند تا بتوانند نزد فلسطینی ها برده و آنها را راضی به گفتگو کنند.

سفر آقای نتانیاهو به آمریکا در حالی است که تنش در روابط دو کشور دیده می شود.

دو هفته قبل از این سفر، پس از آنکه اسرائیل طرح خود برای ساخت 1600 خانه در بیت المقدس شرقی را اعلام کرد، فلسطینی ها از تهیه مقدمات برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه دست کشیدند.

طرح خانه سازی اسرائیل در زمانی که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در اسرائیل بود اعلام شد، اقدامی که دولت آمریکا آن را توهین آمیز دانست.

فلسطینی ها می خواهند بیت المقدس شرقی پایتخت آینده آنها باشد، اما اسرائیل بر یکپارچگی این شهر و این که پایتخت اسرائیل است پافشاری می کند.

خبرنگاران می گویند مناقشه موجود ممکن است نخست وزیر اسرائیل را وادار کند که بین متحدان تندروی خود در دولت ائتلافی و فشار آمریکا برای از سرگیری مذاکرات جدی صلح، یکی را انتخاب کند. علاوه بر این آقای نتانیاهو باید به این نکته نیز توجه داشته باشد که برای اقدام جدی علیه ایران و "برنامه تسلیحات هسته ای" این کشور، به کمک آمریکا نیازمند است.

ایران می گوید برنامه هسته ای اش برای مقاصد صلح آمیز و غیرنظامی است.

مطالب مرتبط