کنگره خواهان حل بی سروصدای مناقشه با اسرائیل

اوباما در کنگره
Image caption اوباما در سال مالی آتی سه میلیارد دلار از کنگره برای کمک به اسرائیل درخواست کرده است

بیش از سه-چهارم اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با امضای توماری از دولت اوباما خواسته اند که اختلاف نظرش با دولت اسرائیل را بی سر و صدا حل و فصل کند.

این در حالیست که با وجود اختلاف دولت های اوباما و نتانیاهو درباره ساخت و سازهای اسرائیل در بیت المقدس شرقی، گزارش ها حاکی از موافقت آمریکا با فروش چند فروند هواپیماهای پیشرفته به اسرائیل است.

۳۲۷ عضو مجلس نمایندگان آمریکا عصر جمعه (۲۶ مارس) با ارسال نامه سرگشاده ای به هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، بر اهمیت روابط ایالات متحده با اسرائیل تاکید کردند.

آن ها نوشتند: "یک اسرائیل قوی سرمایه ای برای امنیت ملی آمریکاست و موجب برقراری ثبات در منطقه خاورمیانه می شود."

استنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان و اریک کانتر، رهبر اقلیت جمهوریخواه هم این نامه را امضا کرده اند.

بزرگ ترین گروه لابی طرفدار اسرائیل- کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) مشوق اصلی تدوین این نامه بوده است.

این نمایندگان بدون این که به مناقشه جاری بین دولت های اوباما و نتانیاهو اشاره کنند، تاکید کرده اند بهترین راه حل اختلاف ها، رفع آن ها بطور بی سر و صدا و بر اساس اعتماد و اطمینان است.

Image caption کاخ سفید با بنیامین نتانیاهو به سردی برخورد کرد

مقام های ارشد دولت آمریکا به شدت از برنامه ساخت و سازهای اسرائیل در بخش شرقی بیت المقدس انتقاد کرده اند.

نخست وزیر اسرائیل همچنان ساخت و سازها در بخش شرقی بیت المقدس را حق کشورش می داند، هرچند فلسطینی ها این بخش را به عنوان پایتخت آینده یک کشور مستقل فلسطین در نظر دارند.

ناظران می گویند کاخ سفید در سفر اخیر آقای نتانیاهو به واشنگتن با سردی با او برخورد کرد، بطوری برخلاف معمول، رهبران اسرائیل و آمریکا پس از دیدارشان بطور مختصر در برابر خبرنگاران هم ظاهر نشدند.

با این وجود، خبرگزاری رویتر روز جمعه گزارش داد در این سفر، آمریکا با فروش سه فروند هواپیمای ترابری سی-۱۳۰ (مدل J) به اسرائیل موافقت کرده است.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص پیشتر این خبر را منتشر کرده و گزارش داده بود اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، قرارداد فروش سه فروند از این هواپیماهای پیشرفته را با مقام های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) منعقد کرده است.

به نوشته این روزنامه، اسرائیل خواهان دریافت نه فروند از این هواپیماهاست و قرار است اولین آن را در سال ۲۰۱۳ میلادی دریافت کند.

دولت های آمریکا و اسرائیل هنوز این خبر را رسما تایید نکرده اند.

شرکت آمریکایی لاکهید مارتین، از بزرگ ترین شرکت های نظامی ایالات متحده، این هواپیمای ترابری چهارموتوره را تولید می کند.

مطالب مرتبط