درخواست از شیخ الازهر برای کناره گیری از حزب حاکم مصر

شیخ احمد طیب
Image caption شیخ احمد طیب به مخالفت با اخوان المسلمین مشهور است

درخواست ها از شیخ الازهر جدید مصر برای استعفا از حزب حاکم مصر افزایش یافته است.

شیخ احمد طیب که به دنبال مرگ شیخ محمد سید طنطاوی توسط حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر به عنوان شیخ تازه دانشگاه الازهر، مهمترین نهاد آموزشی و پژوهشی مذهبی در جهان اسلام منصوب شد، از اعضای کمیته سیاستگزاری حزب حاکم دموکراتیک ملی به شمار می رود.

جمال مبارک، پسر حسنی مبارک که برخی او را رئیس جمهور آینده مصر می دانند، رئیس این کمیته به شمار می رود.

منتقدان می گویند شیخ طیب به عنوان بلندپایه ترین مقام مذهبی مصر باید فراتر از منازعات سیاسی باشد.

گزارش شده که آقای طیب به طور اصولی با کناره گیری از حزب حاکم موافقت کرده اما این تصمیم خود را تا زمانی که حسنی مبارک از سفر خود به آلمان بازنگشته، عملی نمی کند.

رئیس جمهور مصر که برای دیدار با صدراعظم آلمان به این کشور سفر کرده بود، در آن کشور تحت معالجات درمانی قرار گرفته و قرار است امروز شنبه، بیست و هفتم مارس به مصر بازگردد.

شیخ الازهر علاوه بر نظارت بر مدیریت دانشگاه، ریاست شورای علمای دانشگاه را به عهده دارد و از جایگاهی مذهبی به عنوان بلندپایه ترین مقام روحانی مصر برخوردار است. حوزه نفوذ این مقام مذهبی، معمولاً از مرزهای مصر هم فراتر می رود و در سراسر کشورهای مسلمان سنی مذهب دارای اعتبار و اهمیت است.

شیخ الازهر را در گذشته، شورای علمای دانشگاه تعیین می کرد اما از زمان ریاست جمهوری جمال عبدالناصر، تعیین شیخ به رئیس جمهوری سپرده شده است.

شیخ احمد طیب که در سن ۶۶ سالگی به جای شیخ طنطاوی نشسته، اهل استان قنا در جنوب مصر، دانش آموخته فلسفه و اصول عقاید در دانشگاه الازهر و فلسفه اسلامی در سوربن (پاریس) است، او در دانشگاه الازهر فلسفه تدریس می کرد و نویسنده و مترجم آثاری در زمینه فلسفه اسلامی است.

شیخ احمد طیب در سال ۲۰۰۲ به مقام مفتی رسید و تا سال بعد که به ریاست دانشگاه الازهر رسید عهده دار این مقام بود.

او به مخالفت با جریان بنیادگرای اخوان المسلمین مشهور است.

مطالب مرتبط