به روز شده:  17:05 گرينويچ - شنبه 27 مارس 2010 - 07 فروردین 1389

محمود عباس هر گونه مذاکره با اسرائیل را رد کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان در اجلاس سران اتحادیه عرب در لیبی گفت تا هنگامی که اسرائیل به شهرک سازی در بیت المقدس پایان نداده، در گفتگوهای صلح غیر مستقیم با اسرائیل شرکت نخواهد کرد.

وی گفت از سرگیری مذاکرات، با سیاست کنونی اسرائیل در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی امکان پذیر نیست.

آقای عباس گفت مذاکره در باره مرزهای یک کشور فلسطینی در آینده، با توجه به فعالیت های خانه سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی مسخره خواهد بود.

محمود عباس گفت او همیشه گفته است که بیت المقدس مانند "جواهری در تاج" و دروازه صلح است.

پیشتر، عمرو موسی دبیر کل اتحادیه عرب، در بیست و دومین اجلاس سران عرب در لیبی به رهبران شرکت کننده در این اجلاس هشدار داده بود که باید خود را برای احتمال شکست کامل روند صلح اسرائیل با فلسطینیان آماده کنند.

وی رهبران عرب را ترغیب کرد که برای اعمال فشار بر اسرائیل، استراتژی تازه ای اختیار کنند.

عمرو موسی گفت اکنون وقت روبرو شدن با اسرائیل فرا رسیده است ولی در مورد اقدام احتمالی توضیحی نداد.

اتحادیه عرب به خصوص از خودداری صریح اسرائیل برای متوقف ساختن خانه سازی برای یهودیان در سرزمین های اشغالی در بیت المقدس شرقی، خشمگین است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد هم در جریان سخنرانی در این نشست از رهبران اتحادیه عرب خواست با وجود اقدام اخیر اسرائیل، به حمایت از تلاش های آمریکا برای از سرگیری مذاکرات بین اسرائیل و فلسطینیان ادامه دهند.

آقای بان گفت بیت المقدس باید در آینده پایتخت اسرائیل و کشور فلسطینیان باشد.

صائب عریقات، مذاکره کننده اصلی فلسطینیان از اظهارات بان کی مون استقبال کرد و نظر وی را مسیر درستی برای حل وضعیت بیت المقدس بر اساس قوانین بین‌المللی دانست.

محمود عباس

حمایت سازمان ملل از یک یمن متحد

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین بر حمایت این سازمان از یمن متحد تاکید کرد و گفت سازمان ملل متحد در امور توسعه و بشردوستانه به کمک یمن خواهد آمد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که در اجلاس لیبی شرکت دارد از سیاست دولت اسرائیل که بیت المقدس را پایتخت یکپارچه کشور می‌داند انتقاد کرد و آن را "دیوانگی" خواند.

در نشست سران عرب در باره بن بست در مذاکرات غرب و ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور و تحولات سودان و عراق نیز صحبت خواهد شد.

اتحادیه عرب در اوایل ماه جاری میلادی راه را برای شرکت محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان در مذاکرات غیر مستقیم چهار ماهه با اسرائیل باز کرده بود ولی پس از اعلام طرح اسرائیل برای احداث شهرک های یهودی نشین جدید در بیت المقدس شرقی، تهدید کرد که به حمایت خود از این مذاکرات پایان خواهد داد.

انجام این مذاکرات با میانجیگری آمریکا امکان پذیر شده بود.

بیست و دومین اجلاس اتحادیه عرب اولین اجلاسی است که به میزبانی معمر قذافی رهبر لیبی برگزار شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.