هشدار عمرو موسی در مورد احتمال شکست کامل روند صلح

محمود عباس
Image caption اتحادیه عرب راه را برای شرکت محمود عباس در مذاکرات غیر مستقیم صلح خاورمیانه باز کرد

عمرو موسی دبیر کل اتحادیه عرب، در بیست و دومین اجلاس سران عرب در لیبی به رهبران شرکت کننده در این اجلاس هشدار داده که باید خود را برای احتمال شکست کامل روند صلح اسرائیل با فلسطینیان آماده کنند.

وی رهبران عرب را ترغیب کرد که برای اعمال فشار بر اسرائیل، استراتژی تازه ای اختیار کنند.

عمرو موسی گفت اکنون وقت روبرو شدن با اسرائیل فرا رسیده است ولی در مورد اقدام احتمالی توضیحی نداد.

اتحادیه عرب به خصوص از خودداری صریح اسرائیل برای متوقف ساختن خانه سازی برای یهودیان در سرزمین های اشغالی در بیت المقدس شرقی، خشمگین است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد هم در جریان سخنرانی در این نشست از رهبران اتحادیه عرب خواست با وجود اقدام اخیر اسرائیل، به حمایت از تلاش های آمریکا برای از سرگیری مذاکرات بین اسرائیل و فلسطینیان ادامه دهند.

آقای بان گفت بیت المقدس باید در آینده پایتخت اسرائیل و کشور فلسطینیان باشد.

صائب عریقات، مذاکره کننده اصلی فلسطینیان از اظهارات بان کی مون استقبال کرد و نظر وی را مسیر درستی برای حل وضعیت بیت المقدس بر اساس قوانین بین‌المللی دانست.

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین بر حمایت این سازمان از یمن متحد تاکید کرد و گفت سازمان ملل متحد در امور توسعه و بشردوستانه به کمک یمن خواهد آمد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که در اجلاس لیبی شرکت دارد از سیاست دولت اسرائیل که بیت المقدس را پایتخت یکپارچه کشور می‌داند انتقاد کرد و آن را "دیوانگی" خواند.

در نشست سران عرب در باره بن بست در مذاکرات غرب و ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور و تحولات سودان و عراق نیز صحبت خواهد شد.

اتحادیه عرب در اوایل ماه جاری میلادی راه را برای شرکت محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان در مذاکرات غیر مستقیم چهار ماهه با اسرائیل باز کرده بود ولی پس از اعلام طرح اسرائیل برای احداث شهرک های یهودی نشین جدید در بیت المقدس شرقی، تهدید کرد که به حمایت خود از این مذاکرات پایان خواهد داد.

انجام این مذاکرات با میانجیگری آمریکا امکان پذیر شده بود.

بیست و دومین اجلاس اتحادیه عرب اولین اجلاسی است که به میزبانی معمر قذافی رهبر لیبی برگزار شده است.

مطالب مرتبط