تلاش تازه مخالفان برای برکناری دولت تایلند

تظاهرات مخالفان
Image caption تظاهرات مخالفان دولت تا کنون بدون خشونت برگزار شده است

در بانکوک، پایتخت تایلند نزدیک به شصت هزار نفر از مخالفان دولت موسوم به پیراهن قرمزها، در تلاش تازه برای اجبار دولت به برکناری، راهپیمایی به سوی ایستگاههای بازرسی ارتشی را شروع کرده اند.

رهبر معترضان گفت آنها تمام نرده ها و حصارهایی را که نظامیان ایجاد کرده اند، درهم خواهند شکست.

یک سخنگوی ارتش گفت این موانع برای جلوگیری از رویارویی با تظاهرکنندگان ایجاد شده است.

تظاهرات دو هفته ای در بانکوک تا کنون بدون خشونت برگزار شده است.

ولی خبرگزاری رویتر می گوید حملات لفظی مخالفان شدیدتر می شود.

یک سخنگوی مخالفان به جمعیت گفت: "اگر پیروز نشویم احتمالا زندانی خواهیم شد ولی اگر برنده شویم دموکراسی به کشور بازخواهد گشت."

گزارش هایی از وقوع چند انفجار در یک ساختمان دولتی انتشار یافته ولی پیراهن قرمزها هر گونه دخالت در این انفجارها را تکذیب می کنند.

ریچل هاروی، خبرنگار بی بی سی در بانکوک می گوید مخالفان به هدف خود که انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات باشد نزدیک نشده اند ولی در عین حال نشانه ای از تسلیم شدن آنان دیده نمی شود.

تظاهرکنندگان از جمله فعالان چپگرا و طرفداران تاکسین شیناواترا نخست وزیر پیشین تایلند، آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر کنونی را متهم می کنند که روی کار آمدنش قانونی نبوده است.

از سال 2006 به این سو، تایلند درگیر بحران سیاسی است. در آن سال مخالفان آقای تاکسین طی تظاهراتی خواهان استعفای او به علت اتهامات فساد شدند.

پس از کودتایی که به سرنگونی تاکسین شیناواترا منجر شد، متحدان او موفق شدند در سال 2008 به قدرت بازگردند اما مخالفان، دفتر نخست وزیری را به مدت سه ماه به اشغال خود در آوردند و دو فرودگاه اصلی بانکوک را برای یک هفته تصرف کردند.

آقای تاکسین در حال حاضر در تبعیدی خود خواسته در دوبی زندگی می کند.

دولت تایلند در یک محاکمه غیابی وی را در ارتکاب فساد مالی مقصر شناخته است و وی در صورت بازگشت به کشور با مجازات زندان روبرو خواهد شد.

مطالب مرتبط