به روز شده:  20:09 گرينويچ - شنبه 27 مارس 2010 - 07 فروردین 1389

برنامه ساخت سردرهایی به شکل حجاب در خیابان معروف لندن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تصور سردری به شکل علامت صلیب و یا ستاره داوود درنقطه ای شلوغ و پر ازدحام در کشوری اسلامی، ممکن است دور از ذهن باشد. در لندن، اعضای مسلمان منطقه تاورهملت شهرداری پیشنهاد داده اند که دو سردر به شکل حجاب زن مسلمان در یکی از توریستی ترین نقاط شهر نصب شود.

بریک لین خیابانی است در شرق لندن که حدودا یک کیلومتر و نیم طولش است و در چند سده اخیر یکی از پررونق ترین و مهمان نواز ترین خیابان های بریتانیا بوده است. حدودا ۴۰۰ سال پیش، مدتی پروتستان های فرانسوی ساکن اینجا بودند، سپس یهودی های اشکنازی از شرق اروپا، کاتولیک های ایرلندی و امروزه هم مسلمانان بنگلادشی.

مسجد جامع بریک لین زمانی کلیسا بوده و مدتی هم کنیسه. در حال حاضر نام مصطلح این راسته، شهرک رستوران های خورش کاری است.

شهرداری این منطقه تصمیم دارد دو سردر به شکل حجاب زن مسلمان در ورودی و خروجی این خیابان نصب کند. با در نظر گرفتن سابقه این مکان، مخالفین این پیشنهاد از موافقان آن پیشی گرفته اند.

اودری گیلن، روزنامه نگار نشریه گاردین که زمانی ساکن این منطقه بود، با مراجعه به شهرداری توانست مدارک طرح پیشنهادی را پیدا و مطالعه کند.

او می گوید: "من شاهد ساخت مناره جدید متصل به مسجد بدون همفکری ساکنین و مغازه داران محله بودم. بعد ازکمی پرس و جو داستان سردرها رو شنیدم. به شهرداری رفتم، درخواست بازدید مدارک را دادم و متوجه شدم که تعداد زیادی از ارگان های محلی اعتراض کرده اند و فکر می کنند که این هزینه را خیلی بهتر می شود صرف بازسازی محله کرد. حرف خیلی ها این است که بریک لین خیابانی است متشکل از ادیان مختلف: پروتستان های فرانسوی، یهودی ها، ایرلندی ها و مسلمان ها. نه فقط مسلمان ها."

مهرداد عارف ادیب، هنرمند و خبرنگاری ایرانی است که ۳۰ سالی است مقیم لندن است. آقای عارف ادیب از نقاط مختلف این شهر عکس گرفته است و انصافا لندن شناسی است ناب!

بریک لین

تابلوی خیابان بریک لین در لندن که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان بنگالی نوشته شده

او می گوید مشکل بحث مذهبی نیست، بلکه بحث مالی است: "اکثریت کسانی که اینجا هستند حتی خود مسلمان ها، مخالف این موضوع هستند. ولی به هر حال این نمونه کار ها را چینی ها در مرکز شهر لندن انجام داده اند و دروازه هایی ساخته اند که محله چینی ها را از بقیه شهر مجزا می کند. من فکر می کنم کسانی که در شهرداری اینجا هستند و کارهای اجرایی اینجا را انجام می دهند، اصولا اکثرشان بنگلادشی هستند و می خواهند که اینجا را به عنوان "بنگلا تاون" (محله بنگلادشی ها) مطرح کنند و توریست ها را بیشتر بکشند به این منطقه. شاید امکان چنین کاری برای مسیحیان و یا یهودیان مقیم کشورهای اسلامی نباشد. ولی اینجا جامعه ای است که این حق را به مردم می دهد. و من فکر نمی کنم مذهب ستیزی یا اسلام ستیزی اینجا مسئله باشد، بیشتر حرف سر این است که این ۴ میلیون دلاری را که می خواهند خرج کنند، می توانند خرج بازسازی این منطقه کنند."

آمنه که دانشجوی زبان انگلیسی است دختری است مسلمان اهل جزیره موریس. او می گوید: "فکر می کنم ۴ میلیون دلاری که قراره هزینه این سردرها بشه می تونه به سادگی خرج رسیدگی به یک سری از مشکلات اساسی این منطقه بشه. اینجا همیشه منطقه فقیری بوده، مشکل کم نداره."

آنا ولدینگ معلم زبان انگلیسی است و همچنین ساکن بریک لین: "اولین چیزی که به ذهن من رسید این بود که لابد می خوان جذب توریست کنن. بعد با چند تا از همکارانم که ساکن این محله هستن صحبت کردم و یکی شون حرف خیلی خوبی زد: اگر می خوان توریست جذب کنن چرا سردر به شکل قاشق چنگال درست نمی کنن؟"

و لینگو اسکات ۲۰ ساله، که مغازه دار است و همچنین دانشجوی هنر، پیشنهادهایی اساسی دارد: "یعنی پول دور ریختن به معنای واقعی. اینجا ساختمان کلنگی کم نیست، چرا شهرداری اینها رو نمی کوبه بسازه؟ می تونه به جاشون مدرسه باز کنه. باشگاه ورزشی برای جوانان بزنه. اینجا جوان فقیر و بیکار کم نیست. شرایط بهتر برای نسل بعدی ایجاد کنن. مسخره است این همه پول را بریزن تو ۲ تا گنبد بی ربط."

و سر آخر رحمان کریم، صاحب یکی از صدها رستوران خورش کاری این راسته هم با این برنامه موافق نیست: "ساکنین مسلمان این خیابان و همچنین این ناحیه شهرداری موافق این برنامه نیستن و فکر می کنن که موجب ایجاد درگیری میان مسلمان ها و غیرمسلمان ها میشه. در نتیجه ما موافق این پروژه نیستیم."

اکثریت قریب به اتفاق اعضای شهرداری منطقه تاور هملت، مسلمانان بنگلادشی هستند و بنا بر آخرین مدارک قابل دسترس، با تمامی مخالفت های ساکنین و مغازه داران محله، شهرداری مصر در نصب این سردرها است.

شکی در آن نیست که ۴ میلیون دلار می تواند خرج بازسازی این منطقه شود، ولی شرایط محیطی ای که موجب پرورش و رشد چنین ایده و پیشنهادی شده است، قابل تحسین است. شاید در آینده ای نه چندان دور چنین امکاناتی برای اقلیت های مذهبی مقیم در کشورهای مسلمان نیز ایجاد شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.