به روز شده:  18:04 گرينويچ - شنبه 27 مارس 2010 - 07 فروردین 1389

عمرو موسی: اعراب باید با ایرانی ها حرف بزنند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، در اجلاس سران این اتحادیه در لیبی از تلاش های آمریکا و اسرائیل برای ایجاد یک جبهه منطقه ای علیه ایران انتقاد کرد.

عمرو موسی با اشاره به پرونده هسته ای ایران گفت اسرائیل از مباحث مربوط به ایران، به نفع خود استفاده می کند، در حالی که هزینه اش را کشورهای عربی می پردازند.

آقای موسی گفت ممکن است که حکومت ایران تهدیدی برای عرب ها باشد یا تهدیدی نباشد، اما اعراب باید با ایرانی ها مذاکره کنند، با کشوری که فرهنگ مشترکی با آنها دارد.

مقام های آمریکایی اخیرا به این نکته اشاره کرده اند که ناکامی در آغاز مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان باعث شده کار راضی کردن متحدان عرب آمریکا برای منزوی کردن ایران دشوارتر شود.

رد هر گونه مذاکره مستقیم

محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان نیز در این اجلاس گفت تا هنگامی که اسرائیل به شهرک سازی در بیت المقدس پایان نداده، در گفتگوهای صلح غیر مستقیم با اسرائیل شرکت نخواهد کرد.

وی گفت از سرگیری مذاکرات، با سیاست کنونی اسرائیل در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی امکان پذیر نیست.

آقای عباس گفت مذاکره در باره مرزهای یک کشور فلسطینی در آینده، با توجه به فعالیت های خانه سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی مسخره خواهد بود.

محمود عباس گفت او همیشه گفته است که بیت المقدس مانند "جواهری در تاج" و دروازه صلح است.

عمرو موسی

عمرو موسی از سیاست آمریکا و اسرائیل در منطقه انتقاد کرد

پیشتر، عمرو موسی دبیر کل اتحادیه عرب، در بیست و دومین اجلاس سران عرب در لیبی به رهبران شرکت کننده در این اجلاس هشدار داده بود که باید خود را برای احتمال شکست کامل روند صلح اسرائیل با فلسطینیان آماده کنند.

وی رهبران عرب را ترغیب کرد که برای اعمال فشار بر اسرائیل، استراتژی تازه ای اختیار کنند.

عمرو موسی گفت اکنون وقت روبرو شدن با اسرائیل فرا رسیده است ولی در مورد اقدام احتمالی توضیحی نداد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد هم در جریان سخنرانی در این نشست از رهبران اتحادیه عرب خواست با وجود اقدام اخیر اسرائیل، به حمایت از تلاش های آمریکا برای از سرگیری مذاکرات بین اسرائیل و فلسطینیان ادامه دهند.

آقای بان گفت بیت المقدس باید در آینده پایتخت اسرائیل و کشور فلسطینیان باشد.

اتحادیه عرب در اوایل ماه جاری میلادی راه را برای شرکت محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان در مذاکرات غیر مستقیم چهار ماهه با اسرائیل باز کرده بود ولی پس از اعلام طرح اسرائیل برای احداث شهرک های یهودی نشین جدید در بیت المقدس شرقی، تهدید کرد که به حمایت خود از این مذاکرات پایان خواهد داد.

بیست و دومین اجلاس اتحادیه عرب اولین اجلاسی است که به میزبانی معمر قذافی رهبر لیبی برگزار شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.