حزب کارگر خروج از دولت ائتلافی اسرائیل را بررسی می کند

اهود باراک، رهبر حزب کارگر اسرائیل
Image caption باراک پیش از پیوستن به دولت ائتلافی گفته بود که حزب او پوششی برای سیاست های دولت آقای نتانیاهو نخواهد بود

یک وزیر دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از احتمال خروج حزب کارگر از دولت ائتلافی این کشور خبر داده است.

اسحاق هرتزوگ، وزیر امور اجتماعی اسرائیل گفت که حزب کارگر پس از تعطیلات عید پسح در مورد باقی ماندن در دولت تصمیم گیری می کند.

آقای هرتزوگ به رادیو اسرائیل گفت: "بلوک پارلمانی حزب کارگر پس از ایام عید، مشارکت در دولت ائتلافی را بررسی خواهد کرد."

وزیر دولت اسرائیل افزود: "ادامه حضور ما در دولت به برنامه سیاسی آن ارتباط خواهد داشت."

این عضو حزب کارگر از تمایل خود برای پیوستن به ائتلافی با حزب میانه گرای کادیما به رهبری زیپی لیونی خبر داده و گفته است اسرائیل با تهدید ایران و شرایطی در جامعه بین المللی رو به رو است که ایجاب می کند تغییری در ساختار دولت صورت گیرد.

این اولین بار نیست که اعضای حزب کارگر اسرائیل از ترک دولت ائتلافی سخن می گویند. اوائل ماه جاری میلادی، شالوم سیمحون، وزیر کشاورزی اسرائیل نیز احتمال خروج حزب کارگر از دولت ائتلافی را مطرح کرد.

آقای سیمحون بحران موجود میان دولت اسرائیل و آمریکا بر سر فعالیت های ساختمانی در بیت المقدس شرقی را دلیل این امر دانسته بود.

او از اعلام ساخت هزار و ششصد واحد مسکونی جدید همزمان با ورود جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا به اسرائیل انتقاد کرده و ان را "اشتباهی مهلک" خوانده بود.

در صورتی که حزب کارگر از دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو خارج شود، نخست وزیر اسرائیل موقعیتی شکننده خواهد یافت. در این صورت این ائتلاف در پارلمان اسرائیل تنها با یک کرسی در اکثریت قرار می گیرد.

با توافق سال 2009 میان احزاب لیکود و کارگر، حزب چپگرای کارگر در دولت آقای نتانیاهو حضور یافت و اهود باراک، رهبر این حزب، در سمت وزیر دفاع اسرائیل باقی ماند.

آقای باراک در آن زمان گفته بود که حزب او پوششی برای اقدامات و سیاست های دولت آقای نتانیاهو نخواهد بود.

مطالب مرتبط