اذعان سازمان ملل به لزوم استراتژی جدید برای کنگو

آوارگان کنگو
Image caption درگیری های دراز مدت در کنگو موجب آواره شدن عده زیادی شده است

آلن داس، رئیس صلحبانان سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو، می گوید برای جلوگیری از کشتار بیشتر توسط گروه شورشی موسوم به "ارتش مقاومت پروردگار" باید استراتژی جدیدی را پیاده کرد.

این گروه که پایگاهش در اوگاندا قرار دارد با هدف سرنگون کردن دولت اوگاندا تاسیس شده است.

آلن داس، به بی بی سی گفت برای تعقیب شورشیان که با قدرت جابجایی، در گروههای کوچک در منطقه ای به مساحت صدها هزار کیلومتر مربع فعالیت می کنند، به تجهیزات هوایی بیشتر و نیز جمع آوری اطلاعات نیاز است.

این اظهارات پس از به دست آمدن شواهد و مدارک تازه در باره حملات پنج روزه شورشیان در ماه دسامبر گذشته بود که در جریان آن بیش از 300 روستایی کنگویی کشته شدند.

در این حملات تعدادی کودک نیز ربوده شدند.

اگر چه این کشتار در ماه دسامبر گذشته رخ داد خبر آن در تاریخ 27 مارس سال جاری میلادی از سوی مقام های سازمان ملل متحد و کنگو تایید شد.

دیده بان حقوق بشر، که یک نهاد مدافع حقوق بشر است می گوید این قتل عام یکی از وحشیانه ترین کشتاری است که تا کنون توسط شورشیان صورت گرفته است.

جوزف کانی، رهبر شورشیان مبارزات نظامی خود را در سال 1992 با هدف تاسیس یک حکومت دینی در اوگاندا شروع کرد.

وی ابتدا می گفت که نیروهایش برای استقرار یک حکومت دینی در اوگاندا بر اساس ده فرمان تورات، مبارزه می کنند ولی اکنون علاوه بر کنگو در سودان و جمهوری آفریقای مرکزی نیز بذر وحشت و ترس را کاشته اند.

گروه تحت فرماندهی او توسل به خشونت را مجاز می داند و برای از بین بردن مخالفان یا ارعاب مردم و وادار کردن آنان به همکاری، به تجاوز جنسی، شکنجه و قتل متوسل می شود.

تلاش های بین المللی برای مذاکره و خلع سلاح این گروه بی نتیجه بوده و دولت اوگاندا نیز قادر به شکست نظامی آنها نبوده است.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در کنگو با این انتقاد فزاینده روبرو هستند که برای جلوگیری از قتل غیرنظامیان در کنگو تلاش لازم را نمی کنند.

به گفته خبرنگاران این نیروها تا کنون دامنه فعالیت های خود را محدود به مراکز پر جمعیت کنگو کرده و روستاییان را در مناطق جنگلی که به جهت احتمال حمله شورشیان بسیار خطرناک است، به حال خود رها کرده اند.

مطالب مرتبط