به روز شده:  13:12 گرينويچ - 28 مارس 2010 - 08 فروردین 1389

'بریتانیا باید کمتر ملاحظه آمریکا را بکند'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وینستون چرچیل

متجاوز از شصت سال قبل برای اولین بار وینستون چرچیل از اصطلاح "روابط خاص" استفاده کرد

در گزارش تازه ای که کمیته امور خارجی پارلمان بریتانیا تهیه کرده توصیه شده که بریتانیا باید کمتر ملاحظه آمریکا را کرده و بیشتر آماده "نه" گفتن، به این کشور باشد.

نمایندگان پارلمان بریتانیا از سه حزب اصلی، که برای تهیه این گزارش، روابط دو کشور در چند ماه گذشته را بررسی کرده اند می گویند ارتباطات دو کشور عمیق و با ارزش است ولی از این به بعد، در اشاره به این روابط به جای "روابط خاص" بهتر است از اصطلاح "یکی از روابط خاص" استفاده شود.

اصطلاح روابط خاص، جهت تشریح روابط آمریکا و بریتانیا برای اولین بار در سال 1946، توسط وینستون چرچیل، نخست وزیر وقت بریتانیا در اشاره به مبارزه مشترک دو کشور علیه آلمان نازی و اتحاد جماهیر شوروی به کار برده شد.

تهیه کنندگان این گزارش معتقدند که برای آمریکا، روابط با بریتانیا تنها یکی از یک رشته روابط خارجی این کشور است و در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است، در حالی که از قدرت نظامی و اقتصادی بریتانیا کاسته می شود، توانایی این کشور برای نفوذ در تصمیم های آمریکا نیز به تدریج کاهش می یابد.

در گزارش تاکید شده که استفاده از عبارت "روابط خاص" توسط برخی از سیاستمداران و نیز رسانه ها، موجب انتظارات غیر واقعی در باره منافع یک چنین روابطی برای بریتانیا می شود. به نظر کمیته امور خارجی پارلمان بریتانیا از این اصطلاح اکنون بیشتر در اشاره به تصور عمومی حمایت بریتانیا از جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا بر سر جنگ عراق، استفاده می شود.

نویسندگان گزارش می گویند بسیاری از بریتانیایی ها و نیز دنیای خارج، این برداشت که بریتانیا در آستانه جنگ عراق و عواقب پس از آن، تسلیم محض آمریکا بوده را قبول دارند و یک چنین برداشتی اعم از این که حقیقت روابط چه باشد، به وجهه و منافع بریتانیا لطمه می زند.

نظر کمیته امور خارجی پارلمان بریتانیا این است که باراک اوباما نیز از هنگامی که وارد کاخ سفید شده، سیاست واقع گرایانه ای را دنبال می کند.

در ادامه گزارش توصیه شده که روابط خارجی بریتانیا باید بر منافع ملی این کشور استوار باشد و در مورد مسائلی که منافع و ارزش های دو کشور از هم فاصله می گیرد بریتانیا باید بیشتر حاضر به "نه" گفتن به آمریکا باشد.

مایک گیبس، رئیس کمیته امور خارجی پارلمان بریتانیا گفت: "ما باید واقع بین باشیم و قبول کنیم که جهانی شدن ، تغییرات ساختاری و نیز تغییر در قدرت ژئوپولیتکی، به ناچار در روابط بریتانیا و آمریکا تاثیر خواهد گذاشت."

با این وجود، در گزارش تاکید شده که علیرغم اختلاف نظرهای اخیر، بریتانیا باید همچنان روابط نزدیک خود با آمریکایی ها را حفظ کند.

تهیه کنندگان گزارش همچنین از وزارت دارایی بریتانیا برای کاهش بودجه وزارت خارجه این کشور انتقاد کرده اند و می گویند در اثر این تصمیم هیئت نمایندگی بریتانیا در آمریکا کوچک تر شده و با محدود کردن اهرم فعالیت سفارتخانه های بریتانیا در خارج، خطر تضعیف موقعیت جهانی این کشور در آینده، به وجود آمده است.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.