خودداری آمریکا از تایید امکان رای 'ممتنع' درباره اسرائیل

Image caption هنوز هیچ قطعنامه ای علیه اسرائیل تهیه نشده است

مقام های آمریکا این خبر که امکان رای ممتنع ایالات متحده به هرگونه قطعنامه شورای امنیت علیه ساخت و سازهای اسرائیل در بیت المقدس شرقی وجود دارد را تایید نمی کنند.

یک دیپلمات عرب که خواسته هویتش فاش نشود، به بی بی سی گفته است دولت اوباما رای ممتنع در خصوص چنین قطعنامه ای را "بطور جدی مد نظر قرار خواهد داد".

این منبع می گوید، یک مقام ارشد دولت اوباما چندی پیش در پاریس، پایتخت فرانسه این موضوع را به اطلاع شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر قطر رساند.

یک مقام مصری نیز می گوید که مقام های آمریکا بطور خصوصی در جریان نشست اخیر اتحادیه عرب در لیبی موضعی مشابه را بیان کرده اند.

اما یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن از تایید این خبر خودداری کرد، هرچند این مطلب را صراحتا رد هم نکرده است.

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید هنوز پیش نویس قطعنامه ای علیه اسرائیل در شواری امنیت مطرح نشده است.

آمریکا اسرائیل را متحد استراتژیک خود می داند و طی چند دهه گذشته عمدتا به قطعنامه هایی که در شورای امنیت علیه اسرائیل مطرح شده رای منفی داده و از تصویب آن ها جلوگیری کرده است.

با وجود دیدار هفته گذشته رئیس جمهوری آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دو کشور هنوز نتوانسته اند اختلاف ها درباره ساخت و سازهای اسرائیل در بیت المقدس شرقی را حل و فصل کنند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ها اعلام کرده که بدلیل این ساخت و سازهای اسرائیل، در مذاکرات غیرمستقیم صلح شرکت نمی کند.

ناظران معتقدند طرح احداث ۱۶۰۰ خانه جدید در بیت المقدس شرقی بحرانی جدی بین دولت های اوباما و نتانیاهو بوجود آورده است.

این طرح در زمانی که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در اسرائیل بود اعلام شد.

دولت آمریکا این اقدام را توهین آمیز دانست و محکوم کرد. اسرائیل می گوید سوءنیتی نداشته است.

مطالب مرتبط