انتقاد نوری مالکی از سازمان ملل برای عدم حمایت از شمارش مجدد آرا

نوری مالکی
Image caption نخست وزیر عراق تنها با اختلاف اندکی، انتخابات را واگذار کرده است

نوری مالکی، نخست وزیر عراق از سازمان ملل به خاطر عدم حمایت از او در مورد شمارش مجدد آرا انتخابات سراسری این کشور انتقاد کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات عراق ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی را برنده این انتخابات معرفی کرده اما هنوز این نتایج به طور رسمی تائید نشده اند.

آقای مالکی که رهبری ائتلاف حکومت قانون را به عهده دارد، این نتایج را نپذیرفته و خواهان شمارش مجدد آرا شده است.

نخست وزیر عراق که تنها با اختلاف اندکی، انتخابات را واگذار کرده، نتایج را به چالش گرفته است. هواداران او در شهرهای مختلف خواهان آن هستند که آرا بار دیگر شمرده شوند.

این در حالی است که اد ملکرت، نماینده سازمان ملل از نتایج انتخابات سراسری حمایت کرده و از تمام گروه های عراقی خواسته تا این نتایج را بپذیرند.

نماینده سازمان ملل این انتخابات را شفاف و عادلانه خوانده و گفته بود تخلف گسترده ای مشاهده نشده است.

آقای مالکی در مصاحبه با تلویزیون السامره از این اظهارات به شدت انتقاد کرده است.

نخست وزیر عراق از اینکه اد ملکرت بر کمیسیون انتخابات عراق برای بازشماری آرا فشار وارد نکرده، انتقاد کرده و گفته است سازمان ملل باید این کمیسیون را به شمارش مجدد آرا ترغیب می کرد.

او در این مصاحبه گفته است که ائتلاف به رهبری او هنوز ممکن است دولت آینده را تشکیل دهد.

مذاکرات برای تشکیل دولت جدید عراق آغاز شده و ایاد علاوی تلاش می کند سایر گروه ها و احزاب سیاسی عراق را به پیوستن به دولت تحت رهبری خود ترغیب کند.

طبق نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات عراق، ائتلاف العراقیه ۹۱ کرسی مجلس عراق را به دست آورده و ائتلاف حکومت قانون به رهبری نوری مالکی ۸۹ کرسی را در اختیار گرفته است. ائتلاف گروه های کرد نیز که شامل دو حزب عمده کردستان عراق است، توانسته ۴۳ کرسی را از آن خود کند.

انفجار بمب در کربلا

دو خودروی انتحاری امروز (بیست و نهم مارس) در شهر شیعه نشین کربلا در جنوب عراق منفجر شدند. در این دو انفجار، حداقل پنج نفر کشته شده و چند نفر دیگر هم زخمی شده اند.

برخی عراقی ها نگران آن هستند که با طولانی تر شدن روند تشکیل دولت جدید، خشونت ها در این کشور افزایش یابد.

روز گذشته هم در استان انبار در جنوب بغداد، بر اثر انفجار چند بمب، پنج نفر کشته شدند.

مطالب مرتبط