اسرائیل محدودیت هایی برای ورود به محوطه مسجد الاقصی وضع کرد

نمازگزار فلسطینی در بخش قدیمی بیت المقدس
Image caption اسرائیل ورود کلیه مردان زیر پنجاه سال به مسجد الاقصی را ممنوع کرده است

اسرائیل در ایام عید پسح یهودیان، محدودیت هایی را برای ورود مسلمانان به محوطه مسجد الاقصی در بیت المقدس شرقی به اجرا گذاشته است.

اسرائیل ورود کلیه مردان مسلمان زیر پنجاه سال به مسجد الاقصی را ممنوع کرده و تدابیر امنیتی در این بخش از شهر را افزایش داده است.

رسانه های فلسطینی می گویند تعداد زیادی از نیروهای امنیتی اسرائیل به نقاط مختلف بیت المقدس شرقی اعزام شده اند.

همچنین کلیه دروازه های منتهی به محوطه مسجد الاقصی مسدود شده اند.

طی هفته های اخیر تنش ها در بیت المقدس افزایش یافته و در چند نوبت میان فلسطینیان و اسرائیلی ها درگیری های پراکنده ای روی داده است.

پلیس اسرائیل با اعلام محدودیت های جدید گفته است تمام مردان مسلمان زیر پنجاه سال و کلیه مردان غیر مسلمان از ورود به این محوطه منع شده اند. پلیس نگفته که چه زمانی این محدودیت ها برداشته می شوند.

یک سخنگوی پلیس بیت المقدس گفته است که نیروهای امنیتی اسرائیلی آماده هر تلاش از سوی یهودیان افراطی یا فعالان مسلمان برای ورود به محوطه مسجد الاقصی هستند.

این محوطه از سوی مسلمانان و یهودیان مورد احترام است. مسلمانان آن را سومین مکان مقدس خود پس از مکه و مدینه می دانند و یهودیان نیز این محوطه را کوه معبد می خوانند و می گویند که دو معبد یهودی پیش از این در این محوطه برقرار بوده است.

مقام های اسرائیلی همچنین ورود به اسرائیل از طریق کرانه غربی را محدود کرده اند. ورود به اسرائیل از مناطق اشغالی فلسطینی تنها در موارد اضطراری مانند درمانی و کمک های انساندوستانه و حرفه ای و تحصیلی امکان پذیر است. این محدودیت ها تا ششم آوریل پابرجا می مانند.

در سال ۱۹۹۶ تلاش برای باز کردن تونلی در کنار محوطه حرم شریف منجر به درگیری میان فلسطینیان و اسرائیلی ها شد که در نتیجه آن ۸۰ نفر کشته شدند.

در سال ۲۰۰۰ میلادی نیز پس از آنکه آریل شارون، رهبر وقت حزب مخالف لیکود وارد این محوطه شد، انتفاضه دوم فلسطینی ها شروع شد.

در اوائل ماه جاری نیز درگیری میان پلیس اسرائیل و فلسطینیان منجر به زخمی شدن دهها نفر شد.

مطالب مرتبط