در انفجارهای انتحاری در مترو مسکو دست کم سی و پنج نفر کشته شدند

انفجار در ایستگاههای مترو
Image caption دهها نفر در انفجارهای انتحاری در ایستگاههای مترو مسکو کشته و زخمی شده اند

وقوع انفجارهایی در خطوط مترو پایتخت روسیه چندین کشته و زخمی برجای گذاشته است و مقامات قضایی علت انفجارها را حملات انتحاری دانسته اند.

براساس گزارش های رسیده از مسکو، پایتخت روسیه، در ساعات پر رفت و آمد روز دوشنبه، 9 فروردین (29 مارس)، انفجارهایی در دو ایستگاه مترو مرکزی این شهر روی داده و دست سی و پنج نفر را کشته و شمار دیگری را زخمی کرده است.

نخستین انفجار در ایستگاه لوبیانکا به وقوع پیوست و به گفته یکی از مقامات وزارت خدمات اضطراری روسیه، دست کم بیست تن را کشت و تعداد دیگری را هم زخمی کرد.

برخی از قربانیان این انفجار در داخل کوپه قطار و تعداد دیگری نیز هنگام انتظار بر سکوی ایستگاه کشته و زخمی شدند.

ایستگاه بوبیانکا در نزدیکی دفتر مرکزی سازمان امنیت دولت روسیه - اف اس بی - قرار دارد.

حدود یک ساعت پس از این انفجار، وقوع انفجار دیگری در یکی دیگر از ایستگاه های قطار شهری مسکو گزارش شد.

براساس این گزارش، حدود ساعت هشت و نیم بامداد به وقت محلی، انفجار در ایستگاه پارک کولتوری مسکو هم حداقل پانزده کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشت.

مقامات دادستانی مسکو گفته اند که براساس شواهد اولیه، دو نفر زن عامل این انفجارهای انتحاری بوده اند که ظاهرا به صورتی هماهنگ و به منظور وارد آوردن بیشترین تلفات، عملیات خود را به اجرا گذاشتند.

Image caption مقامات روسی اسلامگرایان تندرو را مسئول حملات سالهای دانسته اند

این نخستین باری نیست که از وقوع انفجار در خطوط قطار شهری مسکو خبر می رسد.

در ماه فوریه سال 2004، انفجار انتحاری در خط مترو مسکو بیش از چهل نفر را کشت و بیش از یکصد تن دیگر را زخمی کرد.

مقامات روسیه آن انفجار را به شورشیان چچنی نسبت دادند.

دولت روسیه در موارد دیگری هم شورشیان چچنی و سایر پیکارجویان تندرو اسلامگرا را مسئول حمله به مراکز و مکان های غیرنظامی متهم کرده است.

در سال 1999، وقوع یک رشته بمب گذاری در چندین مجتمع مسکونی در روسیه حدود سیصد کشته بر جای گذاشت و سازمان های امنیتی این کشور این بمب گذاری ها را به شورشیان چچنی نسبت دادند.

در سال 2002، گروهی افراد مسلح با ورود به یک تماشاخانه در مسکو، بیش از هشتصد تن را به گروگان گرفتند.

در حمله نیروهای امنیتی به این محل برای رهایی گروگان ها، سی و سه تن از شورشیان مسلح و حدود یکصد و سی تن از مردم عادی جان خود را از دست دادند.

در آخرین روزهای سال 2003 نیز یک قطار محلی در منطقه استاولوپولسکی کرای هدف حمله انتحاری قرار گرفت که در نتیجه آن، چهل و شش نفر کشته و حدود یکصد و هفتاد تن دیگر زخمی شدند.

در سپتامبر سال 2004، حمله افراد مسلح به مدرسه ای در شهر بسلان و گروگانگیری دانش آموزان، آموزگاران و والدینی که در محل حضور داشتند سرانجام با مداخله نیروهای ارتش و برجای ماندن بیش از سیصد کشته خاتمه یافت.

در ماه نوامبر سال گذشته نیز در قطاری در مسیر مسکو - سن پیترزبورگ انفجاری روی داد که باعث خارج شدن قطار از خط و کشته شدن حدود چهل نفر شد.

هنوز هیچ گروه و سازمانی مسئولیت انفجارهای روز دوشنبه را برعهده نگرفته است.

مطالب مرتبط