ایران: انتخابات عراق موضوع داخلی این کشور است

رامین مهمانپرست
Image caption رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به کشورهای خارجی توصیه کرد که در موضوع انتخابات عراق دخالت نکنند

دولت ایران برگزاری دومین دور انتخابات پارلمانی عراق را موضوع داخلی این کشور دانست و به کشورهای دیگر توصیه کرد که در این موضوع دخالت نکنند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۹ فروردین (۲۹ مارس) در گفت و گو با خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا خطاب به کشورهای خارجی در عراق گفت که انتخابات این کشور یک موضوع داخلی است و نباید آنها در این موضوع دخالت کنند.

آقای مهمانپرست تاکید کرد که "مداخله طرف های حاضر در عراق به نفع جریان و یا گروهی خاص می تواند باعث تضعیف روند دمکراسی در این کشور شود."

او گفت: "مردم عراق برای نهادینه کردن دمکراسی در این کشور به پای صندوق های رای رفتند و دخالت دیگران به این روند لطمه وارد می کند."

آقای مهمانپرست همچنین حضور مردم عراق در این انتخابات را "به فال نیک " گرفت و گفت که ایران به عنوان کشور همسایه عراق خواستار توفیق دولت آتی این کشور است و تاکید کرد که برای ایجاد صلح و ثبات و سازندگی آماده کمک به کشورهای منطقه از جمله عراق است.

بر اساس نتایجی که عصر جمعه ۲۶ مارس (۶ فروردین) اعلام شد، ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین این کشور، موفق شده ائتلاف حکومت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر کنونی را با فاصله ای بسیار کم شکست دهد.

آدریانس ملکرت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق، روز جمعه این انتخابات را "معتبر" دانست و تاکید کرد که تقلب جدی و گسترده ای در آن رخ نداده است.

دولت آمریکا نیز این انتخابات را "موفقیت آمیز" توصیف کرده و تحقق آن را به دولت و مردم عراق تبریک گفته است

او خواهان پذیرش نتایج از سوی کاندیداها شد و گفت: "برنده یا بازنده، نفس شرکت در این انتخابات یک پیروزی دسته جمعی است".

نوری مالکی بعد از اعلام نتایج در تلویزیون ملی عراق حاضر شد و گفت، ابهاماتی در مورد صحت انتخابات وجود دارد و نتایج اعلام شده به هیچ وجه نهایی نیست.

او تاکید کرد اعتراض خود را تنها از راه های قانونی و در چارچوب قانون اساسی دنبال خواهد کرد.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، هم روز جمعه این انتخابات را "موفقیت آمیز" دانست و آن را به کاندیداها، مردم و دولت عراق تبریک گفت.

این مقام آمریکا بر حق کاندیداها به شکایت از موارد احتمالی تخلفات تاکید کرد اما در عین حال یادآور شد، ناظران انتخاباتی داخلی و بین المللی می گویند که تقلب گسترده ای رخ نداده است.

بر اساس نتایج اعلام شده، ائتلاف العراقیه ۹۱ کرسی و ائتلاف حکومت قانون ۸۹ کرسی پارلمان عراق را به دست آورده اند.

اما هیچ گروهی موفق نشده بیش از نیمی از کرسی ها را به دست آورد و در نتیجه گروه پیروز برای تشکیل دولت باید با گروه های دیگر ائتلاف تشکیل دهد.

مطالب مرتبط