بانک سوخت اتمی در روسیه ایجاد می شود

کیرینکو و آماتو این توافقنامه را امضا کردند
Image caption کیرینکو و آماتو این توافقنامه را روز دوشنبه در وین امضا کردند

روسیه و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه قراردادی برای ایجاد اولین بانک سوخت اتمی جهان را امضا کردند.

سرگئی کیرینکو رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه می گوید انتظار دارد که ذخیره این بانک تا پایان سال به حدود 40 تن اورانیوم غنی شده با غلظت کم برسد.

هدف از این پروژه که آمریکا قویا از آن پشتیبانی می کند تشویق کشورهایی مانند ایران به خریداری سوخت از این بانک به جای تولید داخلی آن است تا از انحراف احتمالی آن به سوی ساخت سلاح هسته ای جلوگیری شود.

آقای کیرینکو پس از امضای این توافقنامه در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، پایتخت اتریش، گفت بسیاری از کشورها نسبت به برداشت سوخت از بانک ابراز علاقه کرده اند.

آژانس نظارت اتمی سازمان ملل سال گذشته طرح ایجاد بانکی جهت ارائه اورانیوم غنی شده با غلظت کم را تایید کرد.

آقای کیرینکو گفت: "خیلی کشورها علاقه داشتند بدانند که ذخیره واقعی سوخت چه زمانی در دسترس قرار خواهد گرفت. اکنون می توانم بگویم که این به زودی محقق خواهد شد."

او افزود: "امیدوارم که تابستان امسال همه مکانیزم های لازم تحت پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی را شروع کنیم. تا پایان سال 30 درصد ذخیره را در تاسیسات آنگارسک خواهیم داشت، یعنی حدود 40 تن اورانیوم غنی شده با غلظت کم."

این تاسیسات در سیبری نهایتا 120 تن سوخت اورانیوم ذخیره خواهد داشت که به گفته آژانس اتمی سازمان ملل ارزش آن 250 میلیون دلار است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که محمد برادعی مدیر کل سابق آن به شدت برای این طرح لابی می کرد، این بانک را راهی برای رسیدگی به نیازهای حدود 60 کشور از جمله تعدادی از کشورهای خاورمیانه می داند.

برنامه اتمی ایران که سال ها موضوع مناقشه بوده است باعث شد که ایده این طرح که برای چند دهه مطرح بود، در دستور کار قرار گیرد.

به علاوه سال گذشته در پی حمایت قوی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از آن، این طرح شتاب گرفت.

مطالب مرتبط