بحث پوزش از کشتار مسلمانان سربرنیتسا در پارلمان صربستان

کاراجیچ
Image caption آقای کاراجیج دست داشتن در کشتار سربرنیتسا را انکار می کند

پارلمان صربستان در حال بحث در باره قطعنامه ای است که موضوع آن پوزش از کشتار بیش از هفت هزار مسلمان بوسنیایی توسط نیروهای صرب در شهر سربرنیتسا است.

در قطعنامه از این که صربستان برای جلوگیری از این فاجعه تلاش بیشتری نکرده بود عذرخواهی شده ولی از به کار بردن اصطلاح "نسل کشی" در تعریف این کشتار پرهیز شده است.

سازمان ملل متحد از این فاجعه به عنوان "نسل کشی" یاد می کند.

زمان این واقعه به 16 سال قبل باز می گردد.

مارک لوئن، گزارشگر بی بی سی می گوید صربستان تا کنون کشتار مسلمانان بوسنیایی را تکذیب می کرد ولی اکنون دولت این کشور که طرفدار غرب است مصمم شده گذشته را پشت سر بگذارد.

مارک لوئن می گوید به احتمال زیاد ملی گرایان صرب علیه این قطعنامه رای خواهند داد.

ملی گرایان صرب می گویند معذرت خواهی صربستان سبب خواهد شد که کتاب های تاریخ تصویر غیر منصفانه ای از صربستان به دست دهند.

دولت صربستان در تلاش برا ی جلب موافقت ملی گرایان قول داده است در آینده قطعنامه دیگری صادر کند که موضوع آن محکوم کردن تمام جنایت ها در یوگوسلاوی سابق است.

دولت صربستان می گوید صدور قطعنامه در باره حوادث سربرنیتسا گام مهمی در راستای تلاش ها برای نشان دادن صربستان به عنوان کشوری است که جامعه اش تغییر کرده و اکنون دموکراتیک بوده و اقوام مختلف در آن زندگی می کنند.

دولت صربستان امیدوار است که این تحولات مثبت شانس این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا را افزایش دهد ولی خبرنگار بی بی سی می گوید یافتن راهی برای پشت سر گذاشتن اتفاقات دهه 1990 هنوز برای صرب ها بسیار مشکل و دردناک است.

درماه ژوئیه سال ۱۹۹۵ نیروهای صرب بوسنی به سربرنیتسا حمله ور شده و با غافلگیر کردن اهالی به یکی از وحشیانه ترین کشتارهای جنگ داخلی دست زدند و بیش از 7 هزار مرد و پسر نوجوان را قتل عام کردند.

سربرنیتسا در آن موقع محدوده تحت حفاظت سازمان ملل متحد بود و نیروهای هلندی که فقط به سلاحهای سبک مجهز بودند مسئولیت حفظ امنیت آن را بر عهده داشتند.

همه گزارش ها حاکی از این بود که این نسل کشی در برابر چشم نیروهای هلندی صورت گرفت، موضوعی که موجب اعتراض سازمان های بین المللی و مدافع حقوق بشر شد.

دادستان های دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در یوگوسلاوی سابق، رادوان کاراجیج، رهبر وقت صرب های بسنی و راتکو ملادیچ فرمانده نظامیان صرب بوسنی را مسئول پاکسازی های قومی در بوسنی معرفی کرده اند.

آقای کاراجیج که در حال حاضر در دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی در لاهه محاکمه می شود، کلیه اتهامات وارده را رد کرده است.

مطالب مرتبط