تاکید اوباما بر تقویت روابط آمریکا و چین

باراک اوباما
Image caption وزیر امور خارجه چین از "حسن نیت" آقای اوباما استقبال کرد

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا در دیدار ژانگ یه سویی، سفیر جدید چین در واشنگتن گفت که می خواهد روابط بین دو کشور را تقویت کند.

دولت آمریکا اعلام کرد که آقای اوباما در نخستین ملاقاتش با ژانگ یه سویی، بر نیاز به همکاری دو کشور در موضوعاتی مانند معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای در جامعه بین المللی تاکید کرده است.

وزیر امور خارجه چین به نوبه خود از آنچه حسن نیت آقای اوباما در قبال روابط دو کشور خواند، استقبال کرد.

این اظهارات در پی ماهها تنش در روابط آمریکا و چین مطرح شده است.

روابط آمریکا و چین بر سر موضوعاتی چون فروش سلاح به تایوان از سوی آمریکا، سانسور در اینترنت و ملاقات دالای لاما، رهبر تبعیدی بوداییان تبت با مقام های دولت آمریکا به تیرگی گراییده بود.

مقامهای چین که دالای لاما را یک جدایی طلب می دانند، مخالفت شدیدشان را با این دیدار که کمتر از دو ماه پیش انجام شد اعلام کرده و گفته بودند ممکن است این دیدار به روابط پکن - واشنگتن آسیب بزند.

اما مقام های آمریکا می گویند دالایی لاما رهبری با نفوذ است که از حقوق مردم تبت دفاع میکند.

همچنین چین پیشتر نسبت به فروش سلاح توسط آمریکا به تایوان نیز عکس العمل های تندی نشان داده و تهدید کرده بود که تحریم هایی را علیه دست اندرکاران عمده این معامله اعمال خواهد کرد.

ترس آمریکا هم از این است که چین از اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران که ممکن است به دلیل برنامه های هسته ای ایران به این کشور تحمیل شود، حمایت نکند.

چین به تازگی در گفتگو با کشورهای غربی بار دیگر با تشدید تحریم های ایران مخالفت کرده ولی از آمادگی خود برای ادامه مذاکرات در این باره خبر داده است.