توصیه به دولت فرانسه علیه ممنوعیت حجاب اسلامی

برقع
Image caption برقع در مدارس دولتی فرانسه ممنوع است

عالی ترین نهاد اداری فرانسه در توصیه به دولت گفته است که نمی توان پوشش تمام چهره که در میان برخی مسلمانان رایج است را به طور کامل ممنوع کرد زیرا ممکن است ناقض قانون اساسی باشد.

با این حال "شورای کشور" گفت که امکان توجیه قانونی این ممنوعیت در برخی اماکن عمومی وجود دارد.

فرانسوا فیون نخست وزیر فرانسه پیش از تنظیم قانونی در این ارتباط خواستار اظهار نظر حقوقی شورای کشور شده بود.

با این حال یکی از اعضای پارلمان از حزب نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور، گفته است که تنظیم کنندگان پیش نویس این قانون ممکن است توصیه روز سه شنبه را نادیده بگیرند.

این شورا در توصیه اش گفت که هر قانونی در زمینه ممنوعیت پوشش کامل صورت می تواند ناقض قانون اساسی فرانسه و همچنین کنوانسیون اروپایی تامین حقوق بشر و آزادی های بنیادی باشد.

در این اظهار نظر آمده است: "به نظر شورای کشور چنین می آید که یک ممنوعیت عمومی و مطلق بر حجاب کامل به این شکل می تواند بدون یک مبنای حقوقی محکم باشد."

اما شورا افزود مقرراتی که عدم پوشاندن چهره را در مکان های عمومی مانند مدارس، بیمارستان ها و دادگاه ها الزامی می کند می تواند به دلایل امنیتی یا برای مقابله با کلاهبرداری و پاسخ به نیاز سازمان های خدمات عمومی قابل توجیه باشد.

پیش از تنظیم هر قانون عمده ای در فرانسه، شورای کشور باید در مورد آن نظر دهد.

با این حال ژان لیونتی نماینده حزب "یو ام پی" که آقای سازکوزی نیز عضو آن است گفت که هرگونه ممنوعیتی "باید کامل باشد وگرنه باعث سوءتفاهم خواهد شد."

آقای سارکوزی در مواردی گفته است که فرانسه از پوشاندن صورت با برقع یا نقاب استقبال نمی کند و خواستار قانونی است که آن را منع کند.

یک کمیسیون پارلمانی در فرانسه در ماه ژانویه پیشنهاد کرد که این نوع حجاب اسلامی در بسیاری از اماکن عمومی ممنوع شود.

این کمیسیون با ارائه گزارشی مفصل، به پارلمان توصیه کرد که حجاب هایی مانند نقاب و برقع در بیمارستان ها، مدارس، ادارات دولتی و وسایل نقلیه عمومی ممنوع اعلام شود.

بر اساس آمار وزارت کشور فرانسه، حدود 1900 زن در این کشور از نقاب صورت استفاده می کنند.

کمیسیون پارلمانی فرانسه چنین پوششی را معضلی برای فرانسه، نماد ستم علیه زنان و غیرقابل قبول دانسته و گفته است ملزم کردن زنان به پوشاندن صورت با اصول سکولاریسم و برابری مغایرت دارد.

منتقدان این نظر را رد می کنند و می گویند، زنانی که از نقاب و برقع استفاده می کنند به طور آزادانه و بر اساس اعتقادات دینی صورت و بدن خود را می پوشانند.

مطالب مرتبط