انفجارهای جدید در روسیه تلفاتی برجای گذاشته است

داغستان
Image caption داغستان در خلال ده سال گذشته شاهد عملیات جدایی طلبان بوده ست

وقوع دو انفجار قوی در یکی از جمهوری های روسیه چندین کشته و زخمی برجای گذاشته است.

حدود ساعت هشت و نیم بامداد چهارشنبه، 11 فروردین (31 مارس)، در مقابل ساختمان نمایندگی وزارت کشور و دفتر سازمان اطلاعات روسیه - اف اس بی - در شهر کیزلیار، از شهرهای جمهوری داغستان واقع در ناحیه قفقاز شمالی انفجاری روی داد.

نیم ساعت بعد، انفجار دیگری در همین خیابان به وقوع پیوست و به گفته منابع روسی، در این دو انفجار دست کم یازده نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شده اند.

گفته می شود که سرهنگ ویتالی ودرنیکوف، رئیس پلیس شهر کیزلیار از جمله کشته شدگان دومین انفجار در روز چهارشنبه بوده است.

به نظر می رسد که این بمب گذاری ها به صورتی هماهنگ و به نحوی برنامه ریزی شده بود تا دومین انفجار هنگام حضور ماموران دولتی برای رسیدگی به انفجار اول روی دهد و حداکثر تلفات را به آنان وارد آورد.

مقامات امنیتی روسیه این دو انفجار را ناشی از حملات انتحاری اعلام کرده و بر اساس برخی گزارش ها، عامل انفجار دوم اونیفورم ماموران پلیس محلی را بر تن داشت و بمب همراه خود را در میان جمعیت حاضر در محل نخستین بمب گذاری منفجر کرد.

این انفجارها تنها دو روز پس از حملات انتحاری در دو ایستگاه مترو شهر مسکو، پایتخت روسیه، گزارش می شود که در اثر آنها، سی و نه نفر کشته و دهها نفر دیگرزخمی شدند.

دولت روسیه انفجارهای مسکو را به جدایی طلبان اسلامگرا در ناحیه قفقاز نسبت داده و ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، از سازمان های امنیتی این کشور خواسته است تا تشکیلات حامی اینگونه عملیات را منهدم کنند.

داغستان یکی از جمهوری های تشکیل دهنده فدراسیون روسیه و با جمهوری چچن، از دیگر جمهوری های تشکیل دهنده فدراسیون، همسایه است.

داغستان از سال 2000 و عمدتا تحت تاثیر شورش جدایی طلبان در چچن، دستخوش نا آرامی و عملیات مخالفان ادامه حاکمیت روسیه بوده است.

در این مدت، مراکز و مقامات دولت محلی و دولت روسیه بارها هدف حمله مسلحانه قرار گرفته اند.

پس از یک دوره آرامش نسبی، در ماه های اخیر مناطق مسلمان نشین روسیه در قفقاز بار دیگر شاهد تشدید فعالیت جدایی طلبان و مقابله نیروهای دولتی و طرفدار دولت روسیه با آنان بوده اند.

ماه گذشته، یکی از رهبران جدایی طلب چچنی هشدار داد که "صحنه عملیات نظامی به سرزمین های روسیه گسترش یافته و جنگ به شهرهای روسها کشیده می شود."

هنوز هیچ سازمانی مسئولیت انفجارهای داغستان را برعهده نگرفته اما مقامات محلی جدایی طلبان اسلامگرا را مسئول این عملیات دانسته اند.

مطالب مرتبط