صربستان به خاطر کشتار سربرنیتسا عذرخواهی کرد

پارلمان صربستان
Image caption پارلمان صربستان پس از ۱۵ سال از تعلل در پیشگیری از کشتار مسلمانان بوسنی در شهر سربرنیتسا عذرخواهی کرد

پارلمان صربستان قطعنامه ای را تصویب کرده که در آن به خاطر کشتار مسلمانان بوسنی در جریان حمله شبه نظامیان صرب بوسنی به شهر سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ عذرخواهی شده است.

این قطعنامه می گوید صربستان باید برای جلوگیری از قتل عام مسلمانان بوسنی در حمله شبه نظامیان صرب به شهر سربرنیتسا بیشتر تلاش می کرد.

قطعنامه پارلمان بوسنی که با اکثریت کوچکی به تصویب رسید، از کشتار سربرنیتسا به عنوان نسل کشی نام نبرده است. سازمان ملل متحد این رخداد را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته است.

شبه نظامیان صرب بوسنی به رهبری رادوان کاراجیچ از متحدان نزدیک سلوبودان میلوسویچ، رهبر سابق صربستان، پس از محاصره سربرنیتسا و حمله به این شهر در تابستان ۱۹۹۵ نزدیک به هشت هزار اسیر مسلمان را قتل عام کردند.

همزمان، دادگاهی در هلند شکایت از نیروهای کلاه آبی سازمان ملل متحد برای تعلل در پیشگیری از کشتار مسلمانان سربرنیتسا را رد کرده است.

سربرنیتسا که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان منطقه امن تعیین شده بود، به وسیله نیروهای صلحبان این سازمان محافظت می شد.

'شرم آور'

قطعنامه پارلمان صربستان بعد از ۱۳ ساعت بحث و گفتگو و تنها با ۱۲۷ رای نمایندگان مجلس ۲۵۰ نفره این کشور تصویب شد. هنگام رای گیری ۱۷۳ نماینده در پارلمان حضور داشتند و بسیاری از نمایندگان ملی گرا از رای دادن خودداری کردند.

رهبر فراکسیون حاکم در پارلمان صربستان اظهار امیدواری کرده است این قطعنامه به فصل غمباری از تاریخ منطقه بالکان برای همیشه پایان دهد.

این قطعنامه به طور رسمی از خانواده های قربانیان به خاطر تعلل صربستان در پیشگیری از این حادثه عذرخواهی می کند و به آنها تسلیت می گوید.

این قطعنامه همچنین کشتار ساکنان مسلمان شهر سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ را به شدت محکوم کرده است.

نادا کولوندزیجا گفت: "محکوم کردن جنایت صورت گرفته علیه مسلمانان بوسنی در سربرنیتسا و ادای احترام به قربانیان بی گناه و تسلیت به خانواده های آنها باعث می شود باری را از دوش نسل های آینده بر می دارد."

اما نمایندگان ملی گرا پارلمان صربستان با محکوم کردن صدور این قطعنامه آن را "شرم آور" دانستند.

ولیمیر ایلیچ از نمایندگان مخالف دولت گفت: "چرا می خواهید نسل های آینده را با لکه ای نشانه گذاری کنید که هیچ گاه پاک نخواهد شد؟"

ملی گرایان صرب خواسته بودند این شامل جنایت های مسلمانان بوسنی و اقلیت کروات در این کشور در جریان جنگ داخلی بوسنی و هرزگوین در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ را محکوم کند.

قطعنامه پارلمان صربستان در حالی تصویب شد که دولت این کشور سال ها وقوع قتل عام مسلمانان سربرنیتسا را رد می کرد.

بوسنی و مسلمانان صربستان از این قطعنامه به خاطر نام نبردن از کشتار سربرنیتسا به عنوان نسل کشی انتقاد کرده اند.

تاکنون چند تن از مقام های صرب بوسنی به خاطر نقش داشتن در کشتار سربرنیتسا محکوم شده اند ولی راتکو ملادیچ که فرماندهی ارتش صرب بوسنی را در اختیار داشت همچنان متواری است. رادوان کارادجیچ، رهبر صرب های بوسنی در زمان جنگ داخلی این کشور در بازداشت دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی است.

مطالب مرتبط