سفر غیرمنتظره مدودف به قفقاز شمالی

Image caption دیمیتری مدودف و مقام های جمهوری قفقاز شمالی به احترام کشته شدگان روز گذشته یک دقیقه سکوت کردند

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه به طور غیرمنتظره به منطقه قفقاز شمالی سفر کرده است.

او امروز (اول آوریل)، وارد جمهوری داغستان در جنوب روسیه شد. روز گذشته در این منطقه دو انفجار انتحاری رخ داد که دوازده کشته به جای گذاشت.

آقای مدودف و همچنین ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه این حمله را با حملات دیگر که روز دوشنبه (29 مارس)، منجر به کشته شدن 39 نفر در شهر مسکو، پایتخت روسیه شد، مرتبط دانسته اند.

دوکو عمروف، یکی از رهبران جدایی طلبان چچن در یک پیام ویدیویی گفت دستور حملات مسکو را شخصا صادر کرده است.

آقای عمروف گفت این حملات به انتقام کشتار "شهروندان بی گناه چچن و اینگوش" که در ماه فوریه امسال توسط نیروهای امنیتی روسیه کشته شدند، صورت گرفته است.

دوکو عمروف که خود را امیر "امارات" قفقاز می نامد، در پیام ویدیویی خود گفت حملات به دستور او در خاک روسیه ادامه خواهد یافت.

مسئولان تحقیق در باره حملات روز دوشنبه گفته اند که به باور آنها زنانی که دست به این حملات انتحاری زده اند با پیکارجویان قفقاز شمالی مرتبط بوده اند.

تشییع جنازه افرادی که در حملات مسکو جان باختند امروز در این شهر و سایر نقاط این کشور برگزار شد.

"تنبیه"

رئیس جمهوری روسیه که مقام های امنیتی او را در سفر به داغستان همراهی می کردند، امروز به ماخاچ قلعه پرواز کرد تا با رهبران جمهوری های ناآرام قفقاز شمالی، از جمله داغستان، چچن و اینگوش گفتگو کند.

بنا به گزارش خبرگزاری های روسیه آقای مدودف در جریان این سفر گفته است: "فهرست تدابیر ضد تروریسم باید گسترش یابد. این تدابیر نه تنها باید موثر باشد بلکه همچنین باید سخت، شدید و همچنین سدی بر راه عملیات تروریستی باشد. لازم است ما تنبیه کنیم."

سفر آقای مدودف یک روز پس از وقوع دو انفجار قوی در مقابل ساختمان نمایندگی وزارت کشور و دفتر سازمان اطلاعات روسیه - اف اس بی - در شهر کیزلیار، از شهرهای جمهوری داغستان واقع در ناحیه قفقاز شمالی صورت گرفته است. در این حادثه دوازده نفر کشته شدند که 9 تن از آنها ماموران پلیس بوده اند.

شهر کیزلیار فاصله چندانی با مرز داغستان و چچن ندارد.

به نظر می رسد که این بمب گذاری ها به صورتی هماهنگ و به نحوی برنامه ریزی شده بود تا دومین انفجار هنگام حضور ماموران دولتی برای رسیدگی به انفجار اول روی دهد و حداکثر تلفات را به آنها وارد آورد.

داغستان یکی از جمهوری های تشکیل دهنده فدراسیون روسیه است و در همسایگی جمهوری چچن، از دیگر جمهوری های تشکیل دهنده این فدراسیون، قرار دارد.

داغستان از سال 2000 و عمدتا تحت تاثیر شورش جدایی طلبان در چچن، دستخوش نا آرامی و عملیات مخالفان ادامه حاکمیت روسیه بوده است.

در این مدت، مراکز و مقامات دولت محلی و دولت روسیه بارها هدف حمله مسلحانه قرار گرفته اند.

پس از یک دوره آرامش نسبی، در ماه های اخیر مناطق مسلمان نشین روسیه در قفقاز بار دیگر شاهد تشدید فعالیت جدایی طلبان و مقابله نیروهای دولتی و طرفدار دولت روسیه با آنان بوده اند.

مطالب مرتبط