احضار اعضای حزب‌الله برای پاسخگویی درباره پرونده قتل حریری

Image caption حسن نصرالله گفته است که حزب الله در خصوص پرونده حریری با دادگاه سازمان ملل همکاری خواهد کرد

حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، خبر احضار دوازده عضو و هوادار این گروه را که برای پاسخگویی درباره پرونده قتل رفیق حریری از سوی دادگاه بین المللی احضار شده اند، تائید کرده است.

او چهارشنبه شب، 31 مارس، در گفت و گو با شبکه تلویزیونی المنار وابسته به حزب الله گفت که حزب الله به دادگاه سازمان ملل که رسیدگی به پرونده ترور نخست وزیر پیشین لبنان را در دست دارد، اعتماد ندارد اما با آن همکاری خواهد کرد.

رفیق حریری و 22 نفر دیگر در جریان انفجاری در بیروت در سال 2005 کشته شدند. متحدان او، دولت سوریه را - که روابط نزدیکی با حزب الله دارد - به دست داشتن در ترور آقای حریری متهم می کنند، ادعایی که همواره از سوی دمشق در شده است.

این نخستین بار است که رهبر حزب الله تائید کرده است که عده ای از اعضا این گروه برای پاسخگویی در خصوص قتل آقای حریری احضار شده اند.

آقای نصرالله گفته است که در هفته های گذشته با 12 نفر از اعضای حزب الله در این باره گفت و گو شده و شش نفر دیگر نیز احضار شده اند.

اما او گفته است که به این افراد اطمینان داده شده که از آنها به عنوان شاهد و نه مظنون سئوال می شود.

در همین حال ولید جنبلاط، رهبر دروزی های لبنان و از منتقدان سابق سوریه، که به دمشق سفر کرده، از مواضع آقای نصرالله در قبال این پرونده دفاع کرده است.

سال گذشته چهار ژنرال لبنانی که متهم به طرح و برنامه ریزی قتل رفیق حریری بودند و تنها مظنونان اصلی این پرونده محسوب می شدند، به دلیل اینکه مدرک کافی علیه آنها موجود نبود، آزاد شدند.

این چهار ژنرال از هواداران سوریه در لبنان به شمار می رفتند و در زمان ترور رفیق حریری، سمت های مهمی در دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی لبنان داشتند.

در سال 2008 نیز درگیری میان اعضای حزب الله و هواداران سعد حریری، فرزند رفیق حریری و نخست وزیر فعلی لبنان حدود 100 نفر کشته شدند.

ترور رفیق حریری، باعث تظاهرات گسترده ضد سوری در لبنان شد که ادامه یافتن این اعتراض ها منجر به خروج نیروهای ارتش سوریه از لبنان و به قدرت رسیدن جریان ضد سوریه در این کشور شد.

مطالب مرتبط