به روز شده:  15:11 گرينويچ - جمعه 02 آوريل 2010 - 13 فروردین 1389

حکیم: مجلس اعلا در دولت بدون علاوی شرکت نمی‌کند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

عمار حکیم، رهبر مجلس اعلای اسلامی عراق می گوید در دولتی که ائتلاف عراقیه به رهبری ایاد علاوی در آن حضور نداشته باشد، شرکت نخواهد کرد.

پشتیبانی مجلس اعلای اسلامی عراق که یک جناح قدرتمند شیعه عراقی است، از ائتلاف عراقیه موجب تقویت موضع این ائتلاف خواهد شد که در انتخابات پارلمانی ۷ مارس، با اختلاف کمی بر ائتلاف حکومت قانون به رهبری نوری المالکی پیروز شد.

به گزارش وبسایت رسمی مجلس اعلا، عمار حکیم گفته است: "ما در دولت بدون حضور ائتلاف عراقیه شرکت نمی کنیم. این ائتلاف در مناطق غربی و بغداد آرای زیادی کسب کرده و درست نیست که این مردم را نادیده بگیریم چون خارج کردن ائتلاف عراقیه به معنی کنار گذاشتن این مردم است."

ائتلاف ملی عراق که مجلس اعلای اسلامی عراق عضو آن است موفق شد ۷۰ کرسی از ۳۲۵ کرسی مجلس عراق را به دست آورد.

خبرگزاری فرانسه می گوید با وجود اینکه تنها کمتر از یک سوم این ۷۰ کرسی در اختیار مجلس اعلای اسلامی عراق است، این حزب در میان مسلمانان شیعه جنوب عراق همچنان از محبوبیت برخوردار است و به همین دلیل حمایت آقای حکیم می تواند برای آقای علاوی اهمیت بسیار داشته باشد.

در حال حاضر نه ائتلاف حکومت قانون و نه ائتلاف عراقیه در مجلس عراق حد نصاب لازم را برای تشکیل دولت ندارند.

برای این که ائتلافی بتواند دولت تشکیل دهد باید دارای ۱۶۳ کرسی در مجلس عراق باشد.

صدری ها در باره رهبری عراق تصمیم می گیرند

در تحولی دیگر، جریان سیاسی به رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی همه پرسی دو روزه خود را در باره این که چه کسی باید رئیس دولت آینده عراق باشد، شروع کرده است.

این همه پرسی در مناطق شیعه نشین که صدری ها در آنجا حضور و فعالیت دارند برگزار می شود.

صدری ها در همه پرسی خود پنج نامزد نخست وزیری معرفی کرده اند که همه آنها از جمله نوری المالکی و ایاد علاوی شیعه مذهب هستند و یک مربع خالی هم در برگه های همه پرسی گذاشته اند تا اگر رای دهندگان شخص دیگری را در نظر دارند نام او را بنویسند.

صدری ها هم با ادامه نخست وزیری نوری مالکی مخالفند و هم با بازگشت ایاد علاوی به قدرت.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید جنبش صدر به خاطر سرکوبی دو سال قبل نیروهایش، موسوم به ارتش مهدی، در بغداد و بصره هرگز آقای مالکی را نبخشیده است.

جیم میور می افزاید هر کسی که صدری ها تصمیم بگیرند از او حمایت کنند، شانس خوبی برای تشکیل دولت خواهد داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.