امکان دستیابی به صلح: نظر چند فلسطینی

پس از آنکه مذاکرات غیر مستقیم میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها برای حل اختلاف بر سر ساختمان سازی در بیت المقدس شرقی به تعویق افتاد، چند فلسطینی نظرات خود را در مورد امکان دستیابی به صلح ابراز کرده اند.

عادل حسن راشد، 81 ساله، بیکار، نابلس

ما هرگز نباید مذاکره کنیم. راه حل همیشه در دست آمریکاست اما ما از آنها هیچ انتظاری نداریم. آنها تنها قدرت در دنیا هستند و هیچکس در مقابل اسراییلی ها نایستاده است.

راه حل دو کشوری مثل مورفین است که برای بی حس کردن فلسطینی ها استفاده می کنند. هیچ راه حلی وجود ندارد. آنها همواره زمین ها را از ما می گیرند و برای خودشان ساختمان می سازند. اسراییل همه چیز را از ما گرفت و آمریکا از آنها حمایت می کند، حتی با اسلحه.

تنها راه ما این است که با زور آن چیزهایی را که از ما گرفتند پس بگیریم. وقتی به قدرت واقعی برسیم می جنگیم، اما الان نه، ما هیچ قدرتی نداریم.

خادر ساماریتان، رییس مرکز پژوهش، 55 ساله، نابلس

من فکر می کنم بهتر است که ما با اسراییل مذاکرات مستقیم داشته باشیم چون در مذاکرات غیر مستقیم هیچکس نیست که بتواند از جانب ما حرف بزند.

مذاکرات رو در رو بهتر است، اما شرط برگزاری آن باید توقف شهرک سازی باشد، آن هم نه فقط برای 8 ماه.

بیت المقدس شرقی در جهان به عنوان پایتخت آینده کشور فلسطینی شناخته شده است و بیت المقدس غربی پایتخت اسراییلی هاست. راه حل دو کشوری این است.

صلح، کلید حل همه چیز است. من به مقاومت نظامی اعتقادی ندارم. مردم از وضعیت اقتصادی و انتفاضه های اول و دوم رنج می برند. مردم جهان صدای ما را شنیده اند و تمام جهان از ما حمایت می کند. سومین انتفاضه فقط به مردم خودمان صدمه می زند.

روبا زقموری، 24 ساله، کارمند مرکز هنر، رام الله

موضوع این نیست که آیا محمود عباس وارد مذاکره شود یا نه. چه وارد مذاکرات شود چه نشود، نتیجه آن برای فلسطینی ها رضایت بخش نخواهد بود.

من راه حل دو کشوری را نمی خواهم. قطعا نمی خواهم. راه حل دو کشوری زمانی قابل اجراست که هر دو طرف از موضعی مساوی برخوردار باشیم. اما وقتی ما فلسطینی ها از اساسی ترین حقوق خود محرومیم، نمی توان راجع به راه حل دو کشوری صحبت کرد.

من هیچوقت به راه حل دو کشوری اعتقادی نداشته ام. من می خواهم آزاد باشم. من می خواهم در صلح زندگی کنم. من می خواهم اینجا در رام الله زندگی کنم بدون آنکه مجبور باشم برای مشکلات مربوط به کارت هویتم دائما به بیت المقدس بروم.

دلم نمی خواهد تنها برای استفاده از فرودگاه به امان بروم. من دلم نمی خواهد کسی کشته شود و دلم نمی خواهد چیزی از ما دزدیده شود.

چیزی که من می خواهم مشخص نیست. من احساس می کنم رهبران فلسطینی و اسراییلی همه دارند به ما دروغ می گویند. برای نسل جدید خیلی سخت شده است که بدانند فرق بین درست و غلط چیست.

ایمان الناظر، دندانپزشک، 48 ساله، رام الله

به اعتقاد من هرگونه مذاکره با اسراییلی ها باید متوقف شود. مسیر عرب ها باید تغییر کند. ما بیست سال است که داریم برای هیچ و پوچ مذاکره می کنیم.

من از مقاومت صلح آمیز حمایت می کنم اما همه می دانند که گزینه بعدی چیست. اگر اسراییلی ها به مذاکره ننشینند، گزینه بعدی اتفاق می افتد.

متاسفانه یهودیان صلح نمی خواهند. شما می توانید این را ببینید. همه جهانیان می بینند که دارد بر سر زمین ها چه اتفاقی می افتد. به هیچ وجه نمی توان با این آدم ها به صلح رسید.

امینه الحسنت، مدیر فروش، 22 ساله، غزه

به نظر من انجام مذاکرات تنها راه برای حل اختلافات بین اسراییلی ها و فلسطینی هاست، اما باید به شیوه درست انجام شود. رهبران عرب باید با اعمال فشار کاری کنند که اسراییلی ها بر اساس مشروعیت بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل به پای میز مذاکره بیایند.

اسراییل باید شهرک سازی را در بیت المقدس و کرانه باختری متوقف کند و حقوق فلسطینی ها را به رسمیت بشناسد.

محمد عمر طاها، حسابدار، 32 ساله، غزه

مذاکره اتلاف وقت است. ما بیش از پانزده سال مذاکره کردیم، اما به هیچ چیز جز اسارت و شهرک سازی، قتل و نابودی دست نیافتیم. رهبران عرب باید دست از مذاکره بردارند و وارد عملیات نظامی علیه اسراییل شوند که به غیر از زور چیزی نمی فهمند.

راه حل دو کشوری دروغ بزرگی است. ما باید اول اختلافات بین فلسطینی ها را از بین ببریم و بعد تصمیمی شفاف درباره خاتمه مذاکرات بگیریم و بعد با همه توان خود در مقابل آنها مقاوت کنیم، حتی اگر لازم باشد به مقاومت مسلحانه دست بزنیم.

مطالب مرتبط