به روز شده:  14:09 گرينويچ - جمعه 02 آوريل 2010 - 13 فروردین 1389

نمایشگاه تصاویر سربازان کشته شده در جنگ عراق در لندن

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

استیو مک کوئین فیلمساز و عکاسی است نامی که با استیو مک کوئین هنرپیشه هیچ نسبتی ندارد. این دو نه تنها هم نامند، بلکه هردو علاقه وافری به مراوده با مرگ و زندگی هم دارند. مک کوئین، کارگردان فیلم سینمایی گرسنگی است که در سال ۲۰۰۸ موفق به دریافت جایزه دوربین طلایی فستیوال کن شد. پروژه جدید او نمایشگاهی است از برگه های تمبر پستی متشکل از عکس های سربازان بریتانیایی که درعراق کشته شده اند.

۷ سال پیش استیو مک کوئین به عنوان عکاس جنگی دولت بریتانیا به عراق رفت. جنگ عراق کمابیش به پایان رسیده است ولی در حال حاضر مک کوئین درگیر جنگ جدیدی شده است و آن هم با وزارت پست بریتانیا است!

او به وزارت پست پیشنهاد کرده است که آنها تصاویر ۱۶۰ سرباز بریتانیایی را که در عراق کشته شده اند را بر روی تمبرهای پستی چاپ کنند. پیشنهاد او رد شده است ولی او تسلیم نمی شود و حالا این پروژه را در گالری ملی عکاسی در لندن به نمایش گذاشته است. .. از او پرسیدم: چرا تمبر و نه مجسمه یادبود؟

استیو مک کوئین: "من می خواستم که کار کلیشه ای نکنم و به جای ساختن مجسمه یادبود که در یک گوشه می ماند و و دور از دسترس است .. چیزی بسازم که مردم عادی در زندگی روزمره شان بتوا نند از آن استفاده کنند. ما روزانه کلی نامه میفرستیم و دریافت می کنیم .. این یک فرصتی است برای همه ما که بتوانیم با این افراد ارتباط بر قرارکنیم."

از او پرسیدم جواب او به کسانی که کارش را زیر سوال می برند و می گویند که بعضی از این سربازان ممکن بوده است که جزو شکنجه گران زندان ابو غریب و یا گوانتانامو بوده باشند، چیست؟

استیو مک کوئین: " آره چه بگویم .. وضعیت این است که ...نمی دانم واقعا .. یعنی ... جنگ چیزمزخرفی است .. جور دیگری نمیشود توصیفش کرد. سعی من در آن است که تصویری از این جنگ بسازم که برای مردم معمولی قابل درک باشد. مثلا همین که من نخواستم مردم عراق را در این عکسها ادغام کنم به این دلیل بود که نمی خواهم از ترسیم چهره جنگ سوء استفاده کنم. ایجاد ارتباط شخصی با عراقیها برای من غیر ممکن است ولی ایجاد ارتباط با سربازهای بریتانینایی قابل انجام است. آره شاید یکی از این سربازها دست به چنین کارهای کثیفی هم زده باشد .. ولی امکان شروع به گفتگو راجع به جنگ و عواقبش را باید از یک جا یی آغاز کرد. و سعی من هم ایجاد این ارباط است.

از او پرسیدم به نظر او تفاوت کارش با کار پروپاگاند چیست؟

استیو مک کوئین: تفاوت بین کار من و تبلیغات پروپاگاند؟ نگاه کن اگر اینجا قصد پروپاگاند بود ...خوب .. خیلی راه های بهتر و ساده تری برای سنگ به سینه زدن وجود داشت.. این پروژه کاری است ساده توسط یک هنرمند. کار من راجع به یک سری مردمه که شغلشان سربازی بوده است. تصور کن اینها یونیفورم تنشان نباشد ... این کاری است راجع به من و تو. زندگی و مرگ.

از پدر یکی از سربازان کشته شده در جنگ پرسیدم نظرش راجع به این پروژه چیست؟

راجر بیکن: "استیو می توانست یک مجسمه یادبود طرح کند که به تنهایی در گوشه ای از این دنیا قرارمی گرفت. ولی با پیشنهاد این برگه های تمبراو در واقع شرایطی را فراهم می کند که این تمبر ها از طریق استفاده عمومی به سفر دور دنیا بروند و مردم با استفاده و دریافت این تمبرها شاید به فکر بیفتند و راجع به این مردانی که با شجاعت جان خود را برای کشور خود فدا کرده اند تامل کنند."

نمایشگاه کشور و ملکه تا اولین سالگرد خروج نیروهای بریتانیایی از عراق، ۱۸ جولای ۲۰۱۰ ، در گالری ملی عکس در لندن برگزار خواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.