انتقال اجساد دو تاجیکستانی به وطن

Image caption در فرودگاه شهر دوشنبه خویشاوندان جوانان کُشته شده منتظر هواپیما بودند

اجساد دو نفر از قربانیان حمله انتحاری در مسکو، امروز (پنجشنبه، 1 آوریل) توسط هواپیما به شهر دوشنبه انتقال یافت.

در حمله انتحاری دو بمب‌گذار زن به شبکه متروی مسکو، پایتخت روسیه، که روز دوشنبه 29 مارس رخ داد، دست کم سی و نه نفر کُشته شده‌اند، که در میان آنها سه تبعه تاجیکستان، عبدالرحمانف امید 24 ساله، ساکن ناحیه وخش و نادربیک قرشی یف، 24 ساله و اسلام جآن اشنظروف، 25 ساله، ساکنان ناحیه ترسون‌زاده نیز بودند.

ساعت 18:30 دقیقه وقت محلی، هواپیما اجساد عبدالرحمانف امید و اسلام اشنظرف را به دوشنبه رساند، و قرار است، شب امروز جسد نادربیک قرشی یف نیز به تاجیکستان انتقال یابد.

بازارگل عبدالرحمانف، عمّه امید عبدالرحمانف می‌گوید، که برادرزاده‌اش تنها به خاطر دریافت کار و سرمایه برای زندگی به روسیه رفت.

خانم عبدالرحماناوا افزود: “من به آن عدّه از افرادی که این عمل تروریستی را انجام دادند نفرت دارم. مگر آنها را نیز مادر به دنیا نآورده است. امیدجان در آرزوی زندگی و بنیاد خانواده بود به کسی بدی نکرده است.”

“اسلامجان باید ازدواج می‌کرد”

الهامجان اشنظرف، دایی اسلامجان می‌گوید، که برادرش بعد از شنیدن خبر مرگ پسرش در وضع رقتباری قرار دارد و نتوانسته است به فرودگاه بیاید. آقای اشنظرف افزود: “اسلامجان باید بعد از دو ماه گواهینامه دانشگاه در مسکو را دریافت می‌کرد و والدان برای برگزاری مراسم عروسی وی آمادگی داشتند. امّا تقدیر به وی بی‌وفایی کرد.”

Image caption خانم عبدالرحماناوا با گریه در مورد امیدجان، برادرزاده خود صحبت می‌کرد

در فرودگاه به هنگام برآوردن اجساد از هواپیما عدّه‌ای از جوانان شهر گردهم آمده بودند. یکی از آنها می‌گوید، که امید داشت، که به یادبود این جوانان کشته‌شده، در فرودگاه گردهمایی دایر می‌شد.

در همین حال امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، عملیات تروریستی در شهر مسکو را محکوم کرده و به والدان و خویشاوندان افراد کُشته شده اظهار همدری کرده است.

رسانه‌های روسیه می‌نویسند، که به دنبال انفجارها در مسکو، در مناطق مختلف این شهر و نواحی دیگر روسیه موارد هجوم به افراد غیرروس افزایش یافته است. کارشناسان سیاسی همچنین افزایش هجوم گروههای ملّیگرای روس به افراد خارجی در آن کشور را بعید نمی‌دانند.

با این وجود از فرودگاههای تاجیکستان همه‌روزه دهها نفر از ساکنان این کشور برای دریافت کار به روسیه به مهاجرت می‌روند.

بیشتر این مهاجرانی که در فرودگاه شهر دوشنبه منتظر پرواز به روسیه بودند، می‌گویند، که علاقه‌مند دریافت مشاغیلی در کشورشان هستند، ولی حقوق ناچیز و گران بودن کالا و موادّ غزایی در تاجیکستان امکان برآوردن روزگار با این سرمایه را به آنها نمی‌دهد.

طبق اطّلاع نمایندگان بخش مهاجرت راه و ترابری شهر دوشنبه در مقایسه‌ با سه ماه قبل، تعداد مسافرانی که تنها توسط هواپیماها به روسیه و کشورهای دیگر خارجی به عنوان مهاجران کاری سفر می‌کنند، 80 درصد افزایش یافتست.

Image caption الهامجان می‌گوید که برادرش با شنیدن خبر مرگ پسرش بیمار شده است

جمعه بای یونسف، رئیس بخش مهاجرت راه و ترابری، می‌گوید، که مشکلات اصلی، که مهاجران به آن روبرو می‌شوند در روسیه آغاز می‌شود. آقای یونسف افزود: “ما مهاجران را در این جا تنها ثبت نام می‌کنیم. و ثبت ما حاکی از آن است، که در ماه جاری در مقایسه‌ به اوّل سال 80 درصد افزایش یافته و اغلب آنها جوانان زیر سن 30 هستند.”

کارشناسان سیاسی می‌گویند، که در حال حاضر حدود بیش از یک ملیون ساکن تاجیکستان در مهاجرت کاری در خارج از این کشور قرار دارند و مبالغی، که همه‌ساله این مهاجران به تاجیکستان می‌فرستند، در مقایسه به بودجه این کشور به مراتب زیاد است.

"مشکلتات اقتصادی سبب اصلی مهاجرت"

تاشمراد شیرنظرف برای گسیل کردن یا بدرقه فرزندش به مهاجرت، به فرودگاه شهر دوشنبه آمده است. وی می‌گوید، که از امنیت پسرش در خارج نگران است.

Image caption سیدامیر می‌گوید، که آرزو داشت در دانشگاه تحصیل کند، امّا سرمایه ضروری برای عملی شدن این آرزوی خود را پیدا نکرد

یک زن، که از گرفتن نامش خودداری کرد، می‌گوید، که شوهرش با یک زن 63 ساله در روسیه ازدواج کرد و هم اکنون نمی‌خواهد به نزد خانواده بازگردد. امّا وی قرار کرده است، که برود و بار آخرین با شوهرش ملاقات کند. “من 16 سال باز منتظر شوهرم هستم، دخترهایم بدون پدرشان ازدواج کردند، می‌خواهم مراسم عروسی پسرم را دایر کنم، امّا پدر شوهرم می‌گوید، که من مراسم را نمی‌توانم بدون همسرم برگزار کنم. من پول قرض گرفته به روسیه می‌روم.”

سید امیر، ساکن ناحیه حصار، که در فرودگاه دوشنبه قرار داشت و قصد سفر به شهر مسکو را داشت، می‌گوید، که آرزو داشت در بخش ریاضی دانشگاه ملّی تاجیکستان تحصیل کند، امّا کمبود مبلغ برای عملی شدن این آرزوی وی مانع شد. “من مدّتی در روسیه ‌کار کردم، ولی سرمایه برای تحصیل را پیدا کرده نتوانستم. بعد قرار گذاشتم، که کار می‌کنم، ازدواج کردم و حالا باز دوباره برای ‌کار به روسیه می‌روم.”

Image caption این خانم تاجیک به روسیه برای جستجوی شوهرش می‌رود

از سیدامیر پرسیدم، که آیا وی از امنیت خود در روسیه نگران نیست. وی می‌گوید، که حتماً نگران است، ولی علاج دیگر ندارد، زیرا پیدا کردن سرمایه برای درآمد روزگار ده عضو خانواده‌اش بر عهده وی بوده است.

سال گذشته از روسیه به تاجیکستان اجساد بیش از 600 نفر مهاجران کاری انتقال یافته و گفته می‌شود، که بیشتر این افراد از جمله جوانانی هستند، که در وضعیت مختلف در این کشور جانهای خود را از دست دادند و گزارشهای رسمی خاکیست، که شماری از افراد توسط گروههای نژادپرست روس کُشته شده‌اند.

مطالب مرتبط