به روز شده:  23:02 گرينويچ - شنبه 03 آوريل 2010 - 14 فروردین 1389

چاوز و پوتین موافقت نامه های مهم امضا کردند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه و هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا در کاراکاس، پایتخت این کشور چند موافقت نامه همکاری در زمینه انرژی امضا کرده اند.

هوگو چاوز گفت روسیه همچنین موافقت کرده است برای احداث یک نیروگاه هسته ای و ایجاد تاسیسات فضایی به ونزوئلا کمک کند.

اوو مورالس، رییس جمهوری بولیوی نیز برای دیدار با ولادیمیر پوتین، به کاراکاس، پایتخت ونزوئلا دعوت شده بود.

ممکن است آقای مورالس برای خرید تجهیزات نظامی از روسیه تقاضای وام کند و به موضوع اکتشافات نفتی و گازی در بولیوی نیز بپردازد.

اما آقای چاوز که از دشمنان دیرینه آمریکاست، تاکید کرد که "ما در حال تشکیل یک اتحاد ضد آمریکا نیستیم."

ویل گرانت، خبرنگار بی بی سی در کاراکاس می گوید از سال 1999 که بیل کلینتون، رییس جمهوری وقت آمریکا به این شهر سفر کرده بود، آقای پوتین احتمالا مهم ترین شخصیت سیاسی است که از ونزوئلا دیدن می کند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، پیام این دیدار برای آمریکا روشن است: دولت ونزوئلا اکنون دوستان قدرتمند دیگری دارد که با آنها در زمینه های انرژی، تجهیزات نظامی و روابط بین الملل، دارای پیوندهای مشترک است.

در جریان سفر آقای پوتین به کاراکاس، روسیه چند میلیون دلار برای حق اکتشافات نفتی در رودخانه اورینکو، به هوگو چاوز داد.

آقای چاوز گفت: "روسیه پیشنهاد کرده که به ونزوئلا در زمینه صنایع فضایی کمک کند. ما می توانیم در اینجا یک ماهواره انداز نصب کنیم. با چین هم اینگونه همکاری ها را داریم اما روسیه می خواهد به ما کمک کند که صنایع فضایی خودمان را داشته باشیم."

وی بعد از دیدار با ولادیمیر پوتین در یک کنفرانس خبری مشترک گفت: " ما آماده ایم که اولین پروژه یک نیروگاه هسته ای را آغاز کنیم و واضح است که این نیروگاه، کاربرد صلح آمیز خواهد داشت... ما قصد نداریم بمب اتمی تولید کنیم."

ونزوئلا اخیرا با کمبود گسترده برق مواجه شده و به انرژی هسته ای به عنوان راه حلی برای این مشکل نگاه می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.