واعظ پاپ از اظهاراتش درباره یهودیان عذرخواهی کرد

Image caption کاردینال سودانو (چپ)، از پاپ حمایت کرد

واعظ شخصی پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کلیسای کاتولیک جهان، از این که کودک آزاری توسط برخی کشیشان این کلیسا را با "خشونت هایی که یهودیان با آن مواجه بوده اند" مقایسه کرده، پوزش خواسته است.

کشیش رانیئرو کانتالامسا در خطابه عید پاک از یکی از دوستان یهودی خود نقل قول کرده و گفته بود انتقادهای گسترده علیه پاپ و کلیسای کاتولیک او را یاد جنبه های "شرم آور" یهودی ستیزی می اندازد.

وی اکنون می گوید پاپ از این که این اظهارات به خطابه روز جمعه او اضافه شده بود، اطلاع نداشته است.

شخص پاپ در خطابه امروز خود (یکشنبه، 4 آوریل)، که به مناسبت عید پاک ایراد کرد، اشاره ای به رسوایی های سوء استفاده جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک نکرد.

روز یکشنبه در مراسم عشای ربانی عید پاک در میدان سن پیتر در واتیکان، کاردینال "آنگلو سودانو" گفت که مومنان تحت تاثیر این گونه "غیبت های بی ارزش" که در حال حاضر مطرح است، قرار نمی گیرند.

اخیرا در چند کشور از جمله ایرلند، سوئیس، هلند، اتریش، آمریکا و حتی کشور زادگاه پاپ آلمان، ادعا شده است برخی از کشیشان کلیسای کاتولیک اقدام به کودک آزاری کرده اند که اغلب آنها به چند دهه قبل باز می گردد.

اظهارات کشیش کاتالامسا موجب خشم در میان گروه های یهودی و قربانیان کودک آزاری شده است.

"واقعا متاسفم"

کشیش کاتالامسا در گفتگویی با روزنامه ایتالیایی "کوریره دلا سرا" گفت متاسف است و قصد نداشته به یهودیان یا قربانیان کودک آزاری توهین کند.

او گفت: "من واقعا متاسفم که احساسات دوستان یهودی را جریحه دار کردم."

او همچنین گفت تصور نمی کرده است که کسی بتواند احساسات ضد یهود را با "حمله ای که این روزها علیه کلیسای کاتولیک شده است" مقایسه کند.

او گفت نقل قولی که از دوست یهودی خود در خطابه اش کرده است به این منظور بوده که نشان دهد چگونه از "کلیشه ها استفاده می شود و گناه یک نفر به همگان تعمیم داده می شود."

کشیش کانتالامسا تنها مقام کلیسای کاتولیک است که اجازه دارد در حضور پاپ وعظ کند.

عذر خواهی کلیسای انگلستان

در همین حال، روان ویلیامز، اسقف اعظم کانتربوری،رهبر کلیسای انگلستان، از اظهاراتی که روز شنبه (3 آوریل)، در باره رسوایی آزار جنسی کودکان توسط کشیشان کلیسای کاتولیک ایرلند ایراد کرده است، عذرخواهی کرد.

او گفت از آنجایی که کلیسای کاتولیک ایرلند اعتبار خود را از دست داده و باعث شده است رهبران آن مورد انتقاد قرار بگیرند قصد داشته است چالش بزرگی را که این کلیسا با آن مواجه شده برجسته سازد و بسیار متاسف است که گفته های او ممکن است تلاش برای روبرو شدن با این چالش را تضعیف کرده باشد.

مطالب مرتبط