زلزله ای قوی شمال غربی مکزیک و جنوب غربی آمریکا را لرزاند

مردم در شهر تیهوانا از ساختمان ها خارج شدند
Image caption لرزش در فواصل چند صد کیلومتری کانون زلزله احساس شد

به گزارش مرکز مطالعات زمین شناسی آمریکا یک زلزله قوی به قدرت 7.2 (هفت و دو دهم) درجه در ایالت "باها کالیفرنیا" در شمال غربی مکزیک روی داده است که باعث مرگ یک نفر در مکزیک و لرزش ساختمان ها تا صدها کیلومتر آنطرف تر از جمله در لس آنجلس شده است.

شدت زلزله ابتدا 6.9 (شش و نه دهم) درجه در مقیاس ریشتر برآورد شده بود که ساعتی بعد افزایش داده شد، با این حال به گزارش آسوشیدپرس، لوسی جونز از لرزه شناسان مرکز مطالعات زمین شناسی آمریکا می گوید که رقم تازه نیز هنوز در حد یک تخمین است.

کانون این زلزله که در ساعت 15:40 به وقت غرب آمریکا روی داد در 26 کیلومتری جنوب شهر "گوادلوپ ویکتوریا" بود. شهر گوادلوپ ویکتوریا ده ها کیلومتر پایین تر از مرز آمریکا است.

گزارش هایی از خسارات و جراحات جزئی در برخی نواحی اطراف کانون زمین لرزه وجود دارد.

شدت زلزله به حدی بود که ساختمان ها در لس آنجلس که صدها کیلومتر در شمال غربی کانون زلزله قرار دارد و همچنین در شهر سن دیگو به علاوه نقاطی در ایالت آریزونای آمریکا را به لرزه درآورد.

یک شاهد عینی در شهر تیهوانا که درست در جنوب مرز آمریکا پایین تر از شهر سن دیگو قرار دارد به رویتر گفت که اتومبیل ها در یک محوطه بیرون یک ساختمان آشکارا در اثر زلزله به لرزه درآمدند. تیهوانا در 173 کیلومتری کانون زمین لرزه قرار دارد.

مقام های مکزیکی گفته اند که یک مرد در اثر تخریب خانه اش در اطراف شهر مکزیکالی کشته شده است.

مرکز مطالعات زمین شناسی آمریکا گفت که این بزرگترین زلزله ای است که از سال 1992 در این منطقه روی می دهد.

پیتر بوئز خبرنگار بی بی سی در لس آنجلس می گوید که لرزش ساختمان ها برای حدود یک دقیقه ادامه داشت و ماموران آتش نشانی برای بازرسی جاده ها، پل ها و خطوط برق فراخوانده شدند.

گزارش ها همچنین حاکی از گیر افتادن مردم در بعضی از آسانسورهای لس آنجلس است.

لرزش یکشنبه باعث شد که فعالیت دستگاه های بازی در "دیزنی لند" کالیفرنیا موقتا معلق شود.

مطالب مرتبط