کنسولگری آمریکا در پیشاور پاکستان هدف حمله مسلحانه قرار گرفت

مامور زخمی در برابر کنسولگری آمریکا
Image caption براساس برخی گزارشها مهاجمان با ماموران محافظت از کنسولگری درگیر شدند

کنسولگری آمریکا در پیشاور هدف حمله افراد مسلح قرار گرفته و انفجار در یک گردهمایی حزبی در ایالت سرحد شمال غرب تلفاتی داده است.

روز دوشنبه، 16 فروردین (5 آوریل) صدای انفجارهایی از محل کنسولگری سفارت آمریکا در شهر پیشاور، مرکز ایالت سرحد شمال غرب پاکستان، به گوش رسید و به گفته منابع سفارت ایالات متحده، ساختمان کنسولگری هدف حمله افراد مسلح قرار گرفته است.

در این واقعه هفت نفر کشته شده اند که چهار تن از آنها مهاجمانی بوده اند که به مجتمع کنسولگری آمریکا حمله کرده اند.

شمار نامعلومی نیز زخمی شده اند.

چند انفجار بزرگ در نزدیکی این کنسولگری رخ داده است اما مهاجمان نتوانسته اند وارد این مجتمع شوند.

از محل حمله دود بر می خیزد و پس از وقوع انفجارها میان نیروهای امنیتی و افرادی که ظن می رود پیکارجو هستند، تبادل آتش رخ داده است.

یکی از سخنگویان گروه طالبان پاکستان گفته است که آنها آمریکایی ها را دشمن می دانند و به حمله به اهداف آمریکایی ادامه خواهند داد.

گفته می شود به بخشی از ساختمان کنسولگری هم ظاهرا در اثر اصابت گلوله آر پی جی آسیب رسیده اما خبرنگار بی بی سی می گوید جزئیات این واقعه هنوز روشن نیست.

سفارت آمریکا در پاکستان حمله به کنسولگری این کشور در پیشاور را تایید کرده اما جزئیات بیشتری در این زمینه در اختیار رسانه های قرار نداده است.

از ساختمان کنسولگری آمریکا به شدت محافظت می شود و به نظر می رسد که اولین هدف مهاجمان در روز دوشنبه در پیشاور، پاسگاه ایست و بازرسی مستقر در حدود بیست متری ساختمان بوده است.

به نقل از برخی شاهدان گزارش شده است که در جریان این حمله، سرنشینان مسلح دو خودرو با اسلحه سبک و نارنجک انداز آر پی جی این پاسگاه را هدف قرار دادند و سپس به ساختمان کنسولگری حمله کردند.

پیشاور مرکز ایالت سرحد شمال غرب است که در نزدیکی مرز مشترک پاکستان و افغانستان واقع شده است.

انفجار در گردهمایی حزبی

ساعاتی پیش از حملات پیشاور، پلیس ایالت سرحد شمال غرب گزارش کرده بود که هنگام یک مراسم حزبی در شهر تیمرگراه، شهر اصلی منطقه دیر سفلی، واقع در ایالت سرحد شمال غرب، انفجاری روی داده که در نتیجه آن، دست کم 43 تن کشته و دهها تن دیگر زخمی شده اند. این حمله توسط یک بمبگذار انتحاری صورت گرفته است.

Image caption انفجار در مراسم جشن در تیمارگاران دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است

امدادگران هنوز در میان آوار در جستجوی قربانیان این حادثه هستند.

راهپیمایی امروز (5 آوریل)، که در آن صدها نفر از مردم شرکت داشتند، توسط حزب عوامی ملی سازماندهی شده بود. عوامی ملی از مخالفان سرسخت طالبان است و قبلا نیز هدف حمله قرار گرفته است.

حزب عوامی ملی یک تشکل سیاسی سکولار و از احزاب مهم در صحنه سیاسی ایات سرحد شمال غرب است مراسم روز دوشنبه را به مناسبت اعلام برنامه ای برای تغییر نام ایالت سرحد شمال غرب به استان خیبر پبختونخوا برگزار کرده بود.

یک کمیسیون منتخب پارلمان پاکستان که ماموریت بررسی قانون اساسی این کشور را برعهده داشت در گزارش خود از جمله تغییر نام این ایالت را توصیه کرده است.

نام این بخش از پاکستان به دوره حکومت استعماری بریتانیا بر شبه قاره هند باز می گردد و برخی از تشکل های سیاسی و فرهنگی محلی خواستار انتخاب نام دیگری برای آن بوده اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حملات پیشاور و انفجار در تیمرگراه را برعهده نگرفته است اما برخی منابع محلی احتمال شرکت داشتن اسلامگرایان تندرو در این عملیات را عنوان کرده اند.

بخش هایی از ایالات سرحد شمال غرب و نواخی اطراف آن از جمله مناطق تمرکز و فعالیت گروه های مسلح اسلامگرا محسوب می شود که در ماه های اخیر، درگیر نبردی سنگین با نیروهای دولتی بوده اند.

این گروه ها همچنین به همکاری و حمایت از شبکه القاعده و گروه طالبان افغانستان برای انجام عملیات مسلحانه در داخل خاک افغانستان متهم شده اند.

در سه بمبگذاری های سه سال گذشته در پاکستان بیش از سه هزار نفر کشته شده اند.

مطالب مرتبط