دادگاه قاتل امدادگر بریتانیایی به تعویق افتاد

مارگارت حسن
Image caption جنازه خانم حسن بعد از 6 سال هنوز پیدا نشده است

دادگاه علی لطفی جسار، مردی که پیشتر به دست داشتن در قتل مارگارت حسن، امدادگر بریتانیایی در عراق محکوم شده بود به تعویق افتاد.

دادگاه یک بار به نفع به او که در سال 2009 به حبس ابد محکوم شده رای داد اما او به محکومیت خود اعتراض کرد و قرار است که دادگاه دیگری برای بررسی پرونده او تشکیل شود.

مارگارت حسن، 59 ساله که تابعيت کشورهای بريتانيا، عراق و ايرلند را داشت، مدير موسسه امدادرسانی "تيمار بين الملل" ( CARE International) در عراق بود و روز 19 اکتبر سال 2004 در حالی که در بغداد به دفتر کارش می رفت ربوده شد.

او چند هفته بعد به قتل رسید اما جنازه اش هرگز پیدا نشد.

علی لطفی جسار دو سال پیش بعد از اینکه با سفارت بریتانیا در عراق تماس گرفت و برای نشان دادن محل اختفای جسد طلب دریافت پول کرد، توسط نیروهاس عراقی و آمریکایی دستگیر شد .

در تماسی که او با سفارت بریتانیا گرفته بود، جزییاتی را درباره خانم حسن فاش کرد که تنها نزدیکان و همکاران خانم حسن از آنها با خبر بودند.

علی لطفی جسار مسلمان شیعه مذهب اهل بغداد که انگلیسی را به خوبی صحبت می کند و خودش را ابو رشا می نامد در دادگاه اصلی ادعا کرد که هیچ اتهامی متوجه او نیست و اعترافاتش را به زور و تحت شکنجه از او اخذ کرده اند.

در ابتدا قرار بود جلسه محاکمه آقای جسار روز دوشنبه در دادگاه جنایی مرکزی بغداد برگزار شود اما به روز 18 آوریل موکول شد.

خانواده خانم حسن نگران آن هستند که آقای جسار به دلایلی مثل آزادی یا کاهش زمان محکومیت از افشای محل اختفای جسد خانم حسن سر باز بزند.

خواهر خانم حسن گفت که خانواده او خواهان اجرای عدالت درباره مارگارت حسن هستند و مصرند که بقایای جنازه او را به خانه بازگردانند و او را نزد خودشان به خاک بسپرند.