در حملات مائوئیست ها در هند دهها تن کشته شدند

Image caption عملیات نظامی بزرگی علیه شورشیان از سال گذشته آغاز شده است

سر وزیر ایالت "چاتیسگار" هند می گوید شورشیان مائوئیست دست کم هفتاد و پنج عضو از نیروهای شبه نظامی را کشته و هشت تن دیگر را زخمی کرده اند.

پلیس روز سه شنبه (6 آوریل)، گفت شورشیان بر روی گشت شبه نظامیان هندی آتش گشوده و به سمت آنها بمب های دست ساز پرتاب کرده اند.

ارتش هند برای بیرون آوردن زخمیان به محل وقوع حملات هلیکوپتر امدادی فرستاده است اما امدادگران نیز مورد تهاجم شورشیان مائوئیست قرار گرفته اند.

دولت مرکزی هند شورشیان مائوئیست را اصلی ترین خطر امنیتی برای این کشور توصیف کرده است.

عملیات نظامی بزرگی علیه شورشیان از سال گذشته آغاز شده است.

"دام"

به گفته پلیس هند، سربازان شبه نظامی امروز سرگرم گشت زنی در منطقه ای پوشیده از جنگل انبوه واقع در ناحیه دورافتاده "دانتوادا" بوده اند که هدف تیراندازی شورشیان قرار گرفته اند.

امدادگرانی که محل حادثه رفته بودند نیز مورد حمله غافلگیرانه قرار گرفته اند. پلیس هند می گوید درگیری هنوز ادامه دارد.

جزئیات رشته حملات روز دوشنبه کامل نیست.

پلیس می گوید شورشیان در وهله اول به کاروانی از نیروهای شبه نظامی معروف به "نیروهای ذخیره مرکزی" (CRPF)، در ناحیه "تالمتلا" حمله کرده اند.

اما وزیر کشور هند گفت ظاهرا نیروهای امنیتی "با پای خودشان وارد دام شورشیان شده اند."

پی چیدامبارام گفت: "اشتباه بزرگی رخ داده است. به نظر می رسد آنها بی خبر از دامی که مائوئیست ها گسترده بودند وارد این مهلکه شده اند و تلفات بالاست."

از زمان آغاز تازه ترین عملیات بزرگ نظامی علیه شورشیان مائوئیست شمار کشته شدگان حملات امروز بزرگترین تلفاتی است که نیروهای امنیتی متحمل شده اند.

نزدیک به پنجاه هزار سرباز شبه نظامی دولتی و دهها هزار مامور پلیس در این عملیات، که در شمار زیادی از ایالات هند در جریان بوده است، مشارکت دارند.

تازه ترین حملات در حالی صورت گرفته است که دو روز پیش شورشیان با مین گذاری در مسیر عبور یک اتوبوس حامل نیروهای پلیس در ایالت شرقی اوریسا دست کم 10 مامور پلیس را کشتند و 10 تن دیگر را مجروح کردند.

در طی بیست سال نبرد شورشیان که با هدف استقرار حکومت کمونیستی در مناطق روستایی انجام گرفته است، هزاران نفر کشته شده اند.

وزیر کشور هند گفته است که اگر شورشیان دست از عملیات خشونت آمیز بر ندارند و در گفتگوهای صلح شرکت نکنند، این کشور عملیات خود را علیه آنها تشدید خواهند کرد.

در اوایل ماه فوریه او شورشیان را دعوت به مذاکره کرد ولی مائوئیست ها گفتند تا هنگامی که چهار نفر از رهبران آنان را دولت هند آزاد نکرده و سرکوبی آنان متوقف نشده، به حملات خود ادامه خواهند داد.

مطالب مرتبط