لاورف خواستار خلع تسلیحات هسته ای در سراسر جهان شد

Image caption سرگئی لاورف در حضور جمعی از خبرنگاران در مسکو درخواست جهانی خود را مطرح کرد

سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه از همه کشورهای دارای تسلیحات هسته ای خواسته است در خلع سلاح جهانی مشارکت کنند.

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، آماده می شود تا استراتژی جدیدی را اعلام کند که شرایط لازم برای استفاده از تسلیحات هسته ای توسط این کشور را به طور چشمگیری محدود می کند.

در خواست امروز (6 آوریل)، وزیر خارجه روسیه از کشورهای جهان در حالی مطرح شده است که دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری این کشور دو روز دیگر با آقای اوباما در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، دیدار خواهد کرد تا دو طرف پیمان کاهش ذخیره های هسته ای را امضا کنند.

آقای لاورف گفت این پیمان روند پیمان "عدم گسترش جنگ افزارهای هسته ای" و همچنین خلع سلاح هسته ای را تقویت می کند.

استراتژی جدید

تدوین استراتژی جدیدی که رئیس جمهوری آمریکا امروز اعلام می کند به گونه ای بوده است که از واکنش این کشور به حملات متعارف، شیمیایی و بیولوژیکی با تسلیحات هسته ای جلوگیری می کند.

بنا به این استراتژی، همچنین برای اولین بار ایالات متحده متعهد می شود به کارگیری تسلیحات هسته ای علیه کشورهایی که هسته ای نیستند و پایبند پیمان عدم گسترش جنگ افزارهای هسته ای هستند، اجتناب کند.

آقای اوباما گفته است که او تنها استثنایی که در طرح جدید خود مد نظر قرار داده است کشورهایی هستند که این پیمان را نقض کرده اند مانند ایران و کره شمالی.

این استراتژی که "بازنگری موضع هسته ای" (Nuclear Posture Review)، نام دارد، قرار است امروز (سه شنبه، 6 آوریل) منتشر شود.

آقای اوباما ماه گذشته و همزمان با چهلمین سالگرد پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی گفت باید "از تفکر قدیمی دوران جنگ سرد فراتر رفت."

او با صدور بیانیه ای قول داد به تلاش های خود برای تصویب پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای ادامه دهد.

مقام های آمریکایی همچنین در حال مذاکره با روسیه برای جایگزینی معاهده کاهش سلاح های استراتژیک (استارت) هستند که در سال 1991 بین دو کشور امضا شده بود.

پیمان منع هر گونه آزمایش هسته ای در سال 1996 در سازمان ملل متحد تصویب شد، اما تاکنون به اجرا گذارده نشده است.

باراک اوباما در سخنرانی سال گذشته خود در پراگ پیشنهادش برای جهانی عاری از سلاح اتمی را مطرح کرده بود.

مقام های آمریکایی می گویند هزاران سلاح اتمی را می توان از بین برد و بسیاری از آنها قدیمی است و یا در انبارها نگهداری می شود.

مطالب مرتبط