به روز شده:  17:06 گرينويچ - سه شنبه 06 آوريل 2010 - 17 فروردین 1389

اعلام استراتژی جدید تسلیحات هسته ای آمریکا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه (6 آوریل)، طرح هایی را اعلام کرد که بنا به آنها ذخیره تسلیحات هسته ای این کشور به طور چشمگیری کاهش می یابد.

اما در بازنگری استراتژی هسته ای آمریکا به ایران و کره شمالی هشدار داده شده است که اگر آنها به ایستادگی در برابر جامعه بین المللی ادامه دهند، همچنان اهداف بالقوه محسوب خواهند شد.

ایالات متحده همچنین در باره "عدم شفافیت" در برنامه هسته ای چین ابراز نگرانی کرده است.

دولت آقای اوباما گفته است که تسلیحات هسته ای را فقط در ارتباط با "شرایط فوق العاده" به کار خواهد گرفت.

برای اولین بار آمریکا گفته است در واکنش به حملات بیولوژیکی، شیمیایی یا متعارف از تسلیحات هسته ای استفاده نخواهد کرد.

اما "بازنگری موضع هسته ای آمریکا" با یک شرط مهم همراه بوده است: کشورها فقط در صورتی از واکنش هسته ای آمریکا در امان هستند که پایبند پیمان منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی باشند - ایران و کره شمالی از جمله این کشورها نیستند.

در سندی که روز سه شنبه (6 آوریل) منتشر شد، آمده است: "تنها پیامد مقاومت ایران و کره شمالی در برابر متعارف ها و توفق های بین المللی، انزوا و فشار بیشتر بین المللی است."

ایران تاکید دارد برنامه هسته ای اش غیرنظامی است اما حاضر نشدن این کشور به پایبند بودن به خواسته های بین المللی باعث شده است نگرانی در باره حمله احتمالی به تاسیسات هسته ای این کشور توسط آمریکا یا اسرائیل افزایش یابد.

انتشار بازنگری استراتژی هسته ای آمریکا پیش از امضای پیمانی انجام شده است که بنا به آن روسیه و آمریکا تسلیحات هسته ای خود را کاهش می دهند. امضای این پیمان روز پنجشنبه (8 آوریل)، در پراگ، پایتخت جمهوری چک انجام می گیرد.

اولویت آمریکا

دولت آمریکا اعلام کرده در صدر اولویت های هسته ای خود جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای و آنچه تروریسم هسته ای می داند، قرار دارد.

آمریکا در بازنگری سیاست هسته ای خود شرایطی را که ممکن است وادارش کند تسلیحات هسته ای را به کار گیرد، به شدت محدود کرده است.

دولت این کشور اعلام کرده است فقط در صورتی از این گونه تسلیحات استفاده خواهد کرد که با وضعیت فوق العاده روبرو شده باشد و یا منافع ملی این کشور با خطر مواجه شده باشد.

دولت باراک اوباما می گوید هنوز هم حاضر نیست تنها هدف سیاست هسته ای اش را جلوگیری از حمله به این کشور قرار دهد.

بنا به "بازنگری موضع هسته ای آمریکا"، این کشور کلاهک هسته ای جدید نخواهد ساخت و رابرت گیتس، وزیر دفاع این کشور نیز می گوید بخشی از بودجه وزراتخانه او برای ارتقای تاسیسات هسته ای آمریکا هزینه خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.