بان کی مون: منطقه برای حل اختلافات به گفتگو نیاز دارد

Image caption آقای بان گفت، که مثال بحثبرنگیز منطقه باید از راه گفت و شنید حل شود

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، گفته است که مقامات کشورهای منطقه باید تمام مسائل بحث برانگیز در آسیای مرکزی را با گفت و گو حل نمایند.

آقای بان، صبح روز سه‌شنبه ‌6 آوریل با همراهخان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان ملاقات انجام داد و بعد از آن در حضور خبرنگاران سخنرانی کرد.

وی از وجود اختلاف نظرها میان برخی از کشورهای منطقه ابراز نگرانی کرد.

آقای بان گفت، استفاده مؤثر از ذخایر آب و انرژی منطقه از مسائلی مهم برای پنج کشور منطقه است.

وی افزود: “من با مقامات تاجیکستان این موضوع را بررسی کردم که کشورهای آسیای میانه‌ چه طور می‌توانند به طور کامل، منصفانه و با هماهنگی از ذخایر آب، گاز و نفت منطقه به سود همدیگر و مشترَک استفاده کنند. این ذخایر باید به صورت منصفانه و با احترام به منافع همه کشورهای منطقه استفاده شود.”

آقای بان می‌گوید که برای اجرای این کار، مقامات کشورهای آسیای مرکزی باید گردهم آیند و از راه گفت و شنید مسائلی را حل نمایند.

دبیر کلّ سازمان ملل متّحد از مقامات کشورهای منطقه دعوت کرد که به مقرّرات کنوانسیونهای بین‌المللی، که آنها امضا کرده‌اند، رعایت کنند.

تاجیکستان و سازمان ملل متحد

همراهخان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان گفت که تاجیکستان همیشه جانبدار استفاده مؤثر و برابر از منابع آب و انرژی در منطقه است.

Image caption آقای بان و آقای ظریفی بعد از انجام ملاقات در نزد خبرنگاران حاضر شدند

آقای ظریفی افزود: ”رئیس جمهوری تاجیکستان در ملاقاتش با دبیر کلّ سازمان ملل متحد به مشکلات کمبود برق در این کشور تأکید کرده و گفت که در جمهوری همه ‌ساله از شش تا هشت ماه کمبود نیروی برق احساس می‌شود.”

وی گفت، که در این ملاقات جانبها مسائل دریاجه آرال را نیز مطرح کردند. و وی افزود: “بر اساس تحقیقات کارشناسان این دریاچه بیشتر از آبیاری شدن مزارع کشاورزی خسارات دیده است. در پنجاه سال گذشته در آسیای مرکزی برای آبیاری حدود 6 میلیون هکتار مزارع از آب رودخانه‌های سیر و آمو، که به دریاچه آرال می‌ریزند، استفاده شده است. تنها هفت درصد از این زمینها را مزارع تاجیکستان تشکیل می‌دهند.”

آقای ظریفی افزود، که کارشناسان بانک جهانی از ماه آوریل سال جاری برای انجام تحقیقات و نظارت بر ساختمان نیروگاه راغون در اینجا مستقر خواهند شد.

Image caption آقای ظریفی می‌گوید، که آنها آقای مون را در جریان مشکلات ناشی از مینگذاری در منطقه گذاشته‌اند

وزیر خارجه تاجیکستان همچنین گفت که توجّه دبیر کل سازمان ملل در برنامه سفرش در تاجیکستان به مشکل مین روبی در مرز میان تاجیکستان و ازبکستان، یکی از مسائل داغ منطقه نیز جلب شد.

ازبکستان در سال 2000 مرزهای خود با تاجیکستان را با بهانه مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر مین گذاری کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که اعضای مسلح جنبش اسلامی ازبکستان با هدف وارد شدن به قلمرو ازبکستان وارد خاک کشورهای همسایه آن تاجیکستان و قیرقیزستان شدند.

آقای بان در صحبت با خبرنگاران از وجود مینهای ضد نفر در منطقه، که موجب هلاکت و معلول شدن افراد غیرنظامی می‌شود، ابراز نگرانی کرد.

ضمن پاسخ به سؤال خبرنگاران در رابطه به مشکلات گیر کردن واگونهای باربری تاجیکستان در قلمرو ازبکستان آقای بان گفت، که با توجه به آغاز موسم کار کشاورزان، نگاه داشتن محصولات مورد نیاز برای شرکتهای کشاورزی بر ضرر اکثر ساکنان کشور تمام خواهد شد.

به گفته مسئولان، در ملاقات دبیر کل سامان ملل متحد با مقامات تاجیکستان وضع حقوق بشر، آزادی بییان، مسائل زیست محیطی منطقه و وضعیت افغانستان و قاچاق موادّ مجدر بررسی شده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد، که برای بار نخست به آسیای مرکزی سفر انجام می‌دهد، امروز تاجیکستان را به قصد قزاقستان، کشور دیگر منطقه ترک کرد.

مطالب مرتبط