آمریکا: محدودیت اتمی شامل حال ایران نمی شود

گیبز
Image caption دولت آمریکا ایران به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته ای متهم کرده است

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، ایران را به نقض تعهداتی که در قبال پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) دارد متهم کرده است.

او روز سه شنبه (۶ آوریل) گفت: "ایران در چند سال گذشته اقدام های تحریک آمیز بسیاری انجام داده و از تعهداتش در چهارچوب ان پی تی اجتناب کرده است."

ایران یکی از اعضای ان پی تی است و برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

دولت ایران همچنین روز ۱۷ آوریل کنفرانس بین‌المللی خلع ‌سلاح تحت عنوان "انرژی هسته ‌ای برای همه، سلاح اتمی برای هیچ کس" برگزار خواهد کرد.

از سوی دیگر، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفته است محدودیت های جدید ایالات متحده در توسل به سلاح اتمی، شامل حال ایران نمی شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سه شنبه گزارشی تحت عنوان "بازنگری موضع هسته ای" به کنگره ارائه کرد که در آن برای اولین بار آمده است، ایالات متحده علیه کشورهایی که قدرت اتمی نیستند، اما به پیمان ان پی تی پایبندند، از بمب اتمی استفاده نخواهد کرد.

رابرت گیتس سه شنبه در کنفرانس خبری مشترکی با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا این انتقاد که محدودیت های تازه امنیت کشورش را به خطر می اندازد را رد کرد.

او گفت استراتژی جدید "پیامی محکم" به ایران و کره شمالی می فرستد تا به تعهدات بین المللی خود عمل کنند.

گیتس تاکید کرد آمریکا در قبال چنین کشورهایی حق توسل به "تمام گزینه ها" را برای خود محفوظ می داند.

Image caption اوباما پنج شنبه در پراگ پیمان اتمی جدیدی با همتای روس خود امضا خواهد کرد

ایران درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم خود را رد کرده است و در عین حال تاکید دارد به این سوخت برای تولید انرژی برای مصارف داخلی نیاز دارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های خود گفته است نمی تواند بطور قطع تایید کند برنامه اتمی ایران جوانب نظامی ندارد.

استراتژی اوباما

دولت اوباما متعهد شده است کلاهک هسته ای جدیدی تولید نکند، اما در نظر دارد بودجه برنامه مدرنیزه کردن زرادخانه هسته ای کشورش را افزایش دهد.

جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا در پی ساخت کلاهک های هسته ای کوچک تر برای هدف قرار دادن تاسیسات زیر زمینی کشورهایی مانند ایران بود.

جورج بوش می گفت آمریکا این حق را دارد که علیه تسلیحات غیرمتعارف از جمله سلاح های شیمیایی یا میکروبی به سلاح اتمی متوسل شود.

اما بر اساس استراتژی اوباما، آمریکا فقط در "موارد استثنایی" به سلاح اتمی متوسل خواهد شد و بیشتر از توانایی نظامی "متعارف" خود برای مقابله با دشمنان خود استفاده خواهد کرد.

اوباما همچنین اعلام کرده است در آینده درباره کاهش تعداد بیشتری از از کلاهک های هسته ای با روسیه گفتگو خواهد کرد.

او و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه پنج شنبه (۸ آوریل) در پراگ، پایتخت جمهوری چک، پیمان جدید کاهش سلاح های اتمی استراتژیک را امضا خواهند کرد.

اوباما دستیابی گروه های افراطی به مواد هسته ای و گسترش تسلیحات اتمی در جهان را خطری جدی برای آمریکا می داند.

برخی محافظه کاران او را متهم کرده اند که خط مشی اتمی او به "خلع سلاح" اتمی یکجانبه ایالات متحده است و امنیت ملی این کشور را به خطر خواهد انداخت.

مطالب مرتبط