ارتش اسرائیل از سربازان این کشور برای کشتن چهار فلسطینی انتقاد کرد

ارتش اسرائیل
Image caption خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید انتقاد ارتش اسرائیل از سربازانش به این سرعت و صراحت امری غیر معمول است

هیات تحقیق ارتش اسرائیل دو هفته بعد از کشته شدن چهار جوان فلسطینی در اثر آتش نظامیان این کشور در کرانه غربی رود اردن، مسئولیت این قتلها را متوجه نظامیان اسرائیلی کرده است.

یکی از فلسطینیان کشته شده، پانزده سال داشت.

در یکی از این برخوردهای مرگبار که در نزدیکی روستای فلسطینی "عراق بورین" رخ داد، نظامیان اسرائیل گفته بودند از گلوله های پلاستیکی استفاده کرده اند.

اما گزارش هیات تحقیق نشان می دهد که قربانیان توسط گلوله های جنگی هدف قرار گرفته اند.

نتایج این تحقیقات به رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل ارسال شده و تصمیم گیری در خصوص تبعات و پیگیری های احتمالی این حوادث به عهده مقام مزبور خواهد بود.

تیم فرانکز، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید انتقاد ارتش اسرائیل از سربازانش به این سرعت و صراحت امری غیر معمول است.

در نخستین حادثه، یک جوان فلسطینی به دلیل پرتاب سنگ به سوی نیروهای امنیتی اسرائیل، هدف شلیک این نیروها قرار گرفت.

پزشکان فلسطینی و گروه های حقوق بشر اسرائیل می گویند جوانان فلسطینی در نتیجه تیراندازی و استفاده از گلوله های جنگی نیروهای اسرائیلی کشته شدند. این در حالی است که ارتش اسرائیل استفاده از این مهمات را رد می کرد.

اما حال پس از انجام تحقیقات داخلی، ارتش اسرائیل گفته است که نمی تواند این مسئله را که آیا ازاین گلوله ها استفاده شده، تائید کند. ارتش اسرائیل می گوید تحقیقات نتوانسته صحت و سقم گزارش کالبد شکافی را تعیین کند.

بهر حال فرمانده نیروهای اسرائیلی در کرانه غربی نتیجه گیری کرده که این سربازان می توانستند به گونه ای دیگر در این مورد عمل کنند.

براساس تحقیقات انجام شده "اقدام انجام شده غیر ضروری تشخیص داده شده و نتایج آن هم وخیم بوده است".

دردومین حادثه که یک روز بعد از حادثه اول اتفاق افتاد، دو فلسطینی دیگر در نزدیکی یک پست ایست بازرسی هدف گلوله قرار گرفتند.

ارتش اسرائیل می گوید اولین مرد فلسطینی زمانی که یک سرباز اسرائیلی را با بطری مورد حمله قرار داد، هدف تیراندازی نیروهای اسرائیلی قرار گرفت. به گفته ارتش اسرائیل دومین مرد فلسطینی هم دستش را که در آن یک شی تیز قرار داشت در این پست بازرسی بالا برده بود.

تحقیقات انجام شده همچنین نتیجه گیری کرده که دومین مظنون چندان از دسترس سربازان دور نبوده که نتوان بدون استفاده از گلوله جنگی او را خلع سلاح کرد.

این در حالی است که فلسطینیان محلی با رد این اظهارات مقامات اسرائیلی در این باره می گویند که قبل از تیراندازی هیچگونه اقدام تحریک آمیزی از سوی فلسطینیان صورت نگرفته بود.

مطالب مرتبط